Європейський Союз готується запропонувати Україні мабутні гарантії безпеки, а лідери блоку планують узгодити свої довгострокові зобовʼязання на тлі війни й зростання нестабільності в росії.
Про це пише Financial Times.
Франція, Німеччина, Велика Британія та США очолили зусилля щодо двосторонніх домовленостей про безпеку. Вони дозволять забезпечити Україну довгостроковим фінансуванням, військовими поставками, навчанням і розвідувальною інформацією.
За даними FT, цю декларацію розробила Франція, яка хоче надіслати «дуже чіткий політичний сигнал» Україні та росії. Одне із джерел газети додало, що такі гарантії показують зацікавленість ЄС у ширшій системі безпеки, розробленій для захисту України, а не тільки тій, яка буде на стороні НАТО під керівництвом США.
Водночас майбутні гарантії безпеки викликали опір з боку Ірландії, Мальти та Австрії, нейтральних держав ЄС, які хочуть більше деталей про те, що такі гарантії передбачають.
Утім, у попередній заяві лідерів ЄС йдеться, що їхні країни «готові зробити внесок разом із партнерами у майбутні гарантії Україні щодо безпеки, що допоможуть їй захистити себе в довгостроковій перспективі, стримувати акти агресії та протистояти спробам дестабілізації».
- Президент Польщі Анджей Дуда закликає прийняти Україну до НАТО. Однак канцлер Німеччини Олаф Шольц і президент Франції Емманюель Макрон вважали за краще поговорити про гарантії безпеки.
- За даними газети The Wall Street Journal, гарантами безпеки для України до її вступу в НАТО можуть стати США, Велика Британія, Німеччина і Франція. Це буде так званою «ізраїльською моделлю безпеки».