Європейська комісія за демократію через право, іншими словами — Венеціанська комісія, радить Україні відкласти запрвадження закону про олігархів.
Про це повідомив міністр юстиції Денис Малюська.
Венеціанська комісія вважає, що повномасштабна російсько-українська війна змінила баланс сил в Україні та зменшила вплив олігархів, зокрема через втрату активів і особливості функціонування органів влади в умовах воєнного стану. Це заважає оцінити вплив закону про олігархів на політичну і правову системи.
За словами міністра, комісія рекомендує вже після завершення війни визначитися із законодавством щодо олігархів: імплементувати закон, змінити його чи відхилити, якщо потреба в ньому зникне.
- 1 липня 2021 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні закон про олігархів. Спікер Ради Разумков тоді пообіцяв внести правки до законопроєкту, щоб позбавити РНБО права визначати, хто є олігархом. А 10 вересня голова Верховної Ради Дмитро Разумков відправив законопроєкт про олігархів на аналіз Венеціанській комісії. Пізніше Венеціанська комісія заявила, що надасть оцінку законопроєкту президента Володимира Зеленського про деолігархізацію.
- Документ встановлює низку правил для тих, хто потрапить у реєстр олігархів: вони не зможуть фінансувати партії, брати участь у приватизації та будуть зобовʼязані подавати електронну декларацію. Усі чиновники повинні будуть обовʼязково подавати декларацію про контакти, якщо вони матимуть спілкування з олігархом. У разі неподання такої декларації їм загрожує звільнення.
- Рада національної безпеки і оборони вже запустила систему моніторингу олігархів. У РНБО заявили, що під ознаки олігарха підпадають майже 86 українців.
- У березні 2023 року Кабмін переніс терміни запуску реєстру олігархів. Запуск реєстру олігархів має відбутися через три місяці після публікації висновку Венеціанської комісії.