Всесвітня організація охорони здоровʼя (ВООЗ) оголосила, що віспа мавп більше не глобальна надзвичайна ситуація в галузі охорони здоровʼя. Такий статус хвороба мала з липня 2022 року.
Комітет ВООЗ з надзвичайних ситуацій, повʼязаних з віспою, рекомендував скасувати надзвичайну ситуацію — генеральний директор організації Тедрос Адханом Гебреєсус підтримав це.
З січня 2022 року до квітня 2023 року ВООЗ повідомила про понад 87 тисяч підтверджених випадків віспи мавп, з яких 140 випадків були летальними. Це дані зі 111 країн.
Що таке мавпяча віспа?
Мавпяча віспа — це вірусна інфекція, яка зазвичай зустрічається у тварин у Центральній і Західній Африці. Заразитися цієї хворобою можна при контакті з інфікованою твариною, але вчені не впевнені, що саме від мавп. На їхню думку, переносять віспу до людей гризуни. Людина може підхопити мавпячу віспу, якщо її вкусить заражена тварина або якщо людина матиме контакт із рідиною тварини: кровʼю, фекаліями, слиною тощо. Також можна заразитися, якщо зʼїсти недостатньо прожарене мʼясо. Мавпяча віспа характеризується лихоманкою та висипами.
- 15 вересня вересня 2022 року в Україні лабораторно підтвердили перший випадок віспи мавп. До цього хворобу виявили в деяких сусідніх з Україною країнах — у Польщі, Румунії та Молдові. Головний санітарний лікар України Ігор Кузін вважає, що ризики цієї хвороби для України доволі низькі.
- У серпні 2022 року дослідники зʼясували, що мавпяча віспа може передаватися домашнім собакам.
- Наприкінці лютого 2023 року Україна отримала 10 тисяч доз вакцини Jynneos проти віспи мавп. Вакцинація людей з груп ризику — безплатна. Вакцинацію проти віспи мавп рекомендують, зокрема, медичним працівникам і людям, які належать до групи високого ризику інфікування.