У злитих у соцмережі секретних документах з Пентагону є інформація про те, що США шпигують за своїми ключовими союзниками, зокрема за Україною, Південною Кореєю та Ізраїлем.
Про це пише The New York Times.
Частина документів вказує на те, що США шпигують за військовим та політичним керівництвом України, аби мати чітке уявлення про українську стратегію на полі бою. Газета зазначає, що українське командування ефективно приховувало ключові секрети протягом усієї війни, тому для багатьох союзників успішна операція зі звільнення Харківської області минулого літа стала несподіванкою. Американці ж після цього хочуть мати свої дані, аби бачити оперативну картину та потреби Сил оборони України.
Щодо Південної Кореї, то у злитих документах є дані про роботу американської радіотехнічної розвідки, яка шпигує за чиновниками сектора безпеки. США дізналися, що Сеул не хоче, аби продані США артилерійські боєприпаси опинилися в Україні, оскільки це порушує закон і норми.
Правила експортного контролю Південної Кореї передбачають, що її зброя, продана іноземній державі, не повинна перепродаватися третій державі без схвалення Сеулу. Наразі позиція Південної Кореї полягає в тому, що вона співпрацює зі Сполученими Штатами, але не вступає в конфлікт із росією.
У Міністерстві закордонних справ Південної Кореї була «запропонована можливість» продажу 330 тисяч артилерійських 155-мм снарядів Польщі, оскільки «швидка доставка боєприпасів в Україну є кінцевою метою США».
Очікувалося, що Польща погодиться, щоб її назвали в угоді зі США кінцевим користувачем боєприпасів, але Південна Корея тоді повинна буде «перевірити, що зробить Польща [з боєприпасами]». Незрозуміло, що саме мається на увазі в документах.
У Сеулі знали про витік документів, тому планують обговорити це зі США. Сам факт шпигунства розцінюють як «погані новини».
Щодо Ізраїлю, то документи вказують на те, що США тиснуть на ізраїльську сторону, аби та почала постачати Україні летальну зброю. Наразі країна допомагає гуманітарними вантажами і працює над новою системою оповіщення повітряних тривог для України. У документах є аналітичний аналіз сценаріїв, за яких Ізраїль може почати передавати зброю ЗСУ через треті країни. На це може вплинути передача росією Ірану більш новітніх систем ППО або допомога іранській ядерній програмі.
В аналізі сказано, що Ізраїль може розглянути питання надання Україні зброї за таких умов, або під тиском США. У документі навіть перелічене ізраїльське озброєння, яке можуть передати — це зенітно-ракетні комплекси Barak-8 та Spyder, а також протитанкові керовані ракети Spike.
- 6 квітня стало відомо, що високопосадовці адміністрації Байдена повідомили журналістам The New York Times, що цього тижня в соцмережах (Twitter і Telegram) опублікували засекречені військові документи, які стосуються контрнаступу Сил оборони України у війні проти росії. За словами військових аналітиків, опубліковані документи, схоже, відрізняються від початкового варіанту — там завищені американські оцінки втрат української армії та занижена імовірна кількість убитих росіян. Це може свідчити про спробу дезінформації з боку Москви, оскільки ці документи активно розповсюджували російські пропагандисти. Але фото графіків очікуваних поставок зброї, чисельності військ і батальйонів та інших планів виглядають автентично. У Пентагоні проводять власне розслідування.
- 7 квітня стало відомо, що в мережі опублікували другу партію секретних документів американської влади. У них ідеться не лише про Україну, але й про діяльність США в Індо-Тихоокеанському регіоні, на Близькому Сході, дії для боротьби з тероризмом і суперництво з Китаєм.
- 9 квітня Bellingcat повідомив, що документи з Пентагону почали зʼявлятися в інтернеті ще в січні 2023 року на деяких Discord-серверах, де спілкувалися фанати відеоігор.
- З документів також стало відомо про спроби «вагнерівців» придбати зброю в Туреччині та вплив Моссаду на протести проти судової реформи в Ізраїлі.