Президент США Джо Байден під час розмови з президентом Росії Володимиром Путіним запропонував провести перемовини представників РФ з представниками США та ключовими державами НАТО. Це обурило країни Східної Європи, які вважають, що рішення будуть ухвалювати без їхньої участі.
Про це пише Bloomberg.
На думку країн Східної Європи, саме вони найбільш вразливі до російських загроз, однак з Росією хочуть вести перемовини «за їхньою спиною», а їхню долю вирішуватимуть лише кілька союзників, а не весь Альянс.
Один із урядів країн Східної Європи в люті та вимагає від США негайних пояснень щодо того, який саме формат перемовин планує Байден.
Водночас в іншій державі більш конкретизували своє занепокоєння. Один із дипломатів зазначив, що країни Східної Європи хочуть знати, на які поступки можуть піти союзники з точки зору політичних гарантій та стримування Росії.
«Росії за жодних обставин не можна давати право голосу в тому, хто може бути або не може бути членом НАТО. Найтривожніше бажання Москви — розділити Європу на сфери впливу. Ми памʼятаємо такі моменти з нашої власної історії, і ми аж ніяк не наївні у цьому питанні», — заявила премʼєр-міністр Естонії Кая Каллас.
За словами Байдена, у цих перемовинах візьмуть участь щонайменше «чотири союзники з НАТО». Країни Східної Європи вважають, що їх туди не покличуть, а НАТО представлятимуть країни з Західної Європи.
- 7 грудня між президентом США Джо Байденом і президентом РФ Володимиром Путіним відбувся відеодзвінок, під час якого вони обговорили загрозу вторгнення військ Росії до України. Байден закликав до мирної деескалації та попередив про серйозні санкції. Путін просив гарантії від США щодо нерозширення НАТО на схід.
- Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що діалог президентів уможливив «стримування» ситуації навколо України. Президент Володимир Зеленський теж позитивно оцінив відеорозмову лідерів США та Росії.
- Велика Британія заявила, що РФ припуститься стратегічної помилки в разі вторгнення в Україну. Міністр закордонних справ королівства Ліз Трасс висловила підтримку обороні, безпеці та енергетичній незалежності України. Франція заявила, що на Росію чекають «жорсткі стратегічні наслідки», якщо вона продовжить загрожувати Україні вторгненням.