Європейське агентство з лікарських засобів ухвалило рішення, що вакциною AstraZeneca не варто щеплювати людей, які колись страждали від синдрому підвищеної проникності стінки капілярів.
Про це йдеться на сайті Агентства.
«Комітет з безпечності препаратів PRAC дійшов висновку, що людям, які раніше мали синдром підвищеної проникності стінки капілярів (capillary leak syndrome), не можна пропонувати вакцину AstraZeneca. Комітет також дійшов висновку, що синдром підвищеної проникності стінки капілярів варто вказати в інформації про препарат як новий побічний ефект вакцини, та повідомити про цей ризик медиків і пацієнтів», — повідомили експерти.
Вони розглянули шість випадків появи такого синдрому у людей, які вакцинувалися препаратом від AstraZeneca. Більша частина з них сталися серед жінок протягом 4 днів після вакцинації, одна жінка померла.
Водночас регулятор зазначає, що такі випадки є вкрай рідкісними, адже загалом у Європі зробили понад 78 мільйонів щеплень цією вакциною.
Синдром призводить до набрякання рук та ніг, низького тиску та згущення крові. Тому у ЄС рекомендують у разі появи подібних симптомів та різкого збільшення ваги після вакцинації одразу звертатися до лікаря.
«Медики повинні бути обізнані про ознаки і симптоми цього синдрому і ризик його повторення у пацієнтів, в яких його діагностували раніше», — підкреслили в Агентстві.
- На думку німецьких вчених, тромбоз унаслідок введення вакцин AstraZeneca та Johnson & Johnson виникає через білки, які не можуть потрапити до клітини, де відбувається імунізація. Професор Франкфуртського університету імені Йоганна Вольфганга Гете Рольф Маршалек розповів, що ускладнення можуть бути пов’язані з аденовірусними векторами, за допомогою яких в організм доставляються «генетичні інструкції» для коронавірусу.
- 7 квітня Європейське агентство лікарських засобів (EMA) повідомило, що виявило можливий звʼязок між вакциною AstraZeneca і рідкісними випадками утворення тромбів. Агентство, проте, додало, що ризик смерті від коронавірусу набагато вищий, ніж від побічних ефектів. У Всесвітній організації охорони здоровʼя заявляли, що звʼязок між щепленням AstraZeneca і тромбозом імовірний, але не підтверджений.