Разумков про законопроєкт Зеленського: Реєстр олігархів має складати не РНБО — потрібен спеціальний орган

Автор:
Вікторія Мартинюк
Дата:
Разумков про законопроєкт Зеленського: Реєстр олігархів має складати не РНБО — потрібен спеціальний орган

УНІАН / Кузьмін Олександр

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков вважає, що у президентському законопроєкті про олігархів існує конфлікт інтересів, і наголошує на необхідності створити спеціальний орган, який складатиме реєстр олігархів.

Про це він заявив на брифінгу, коментуючи законопроєкт про олігархів, повідомляє Інтерфакс-Україна.

«З урахуванням того, які функції передбачаються для Ради національної безпеки і оборони (РНБО), це саме дорадчий, консультативний, координаційний орган — йому не властива функція відносити тих чи інших громадян до тих чи інших категорій. Тому я думаю, що варто було б створити окремий орган, який займався би такими питаннями. Можливо, за аналогією з тими комісіями, які опікуються підбором до Національного антикорупційного бюро, САП, можливо, із залученням іноземних експертів», — сказав Разумков.

За його словами, згідно із запропонованими в законопроєкті положеннями, у РНБО виникає конфлікт інтересів, тому що і голова Верховної Ради, і президент та інші високопосадовці входять до її складу.

«Якщо ми говоримо гіпотетично, що є якийсь голова Ради, який якось повʼязаний з олігархами, або будь-яка інша посадова особа, премʼєр-міністр, міністр, то навряд чи він підтримуватиме ідею включення такої особи до вищезазначеного списку [реєстру олігархів], і це буде відкритим конфліктом інтересів під час ухвалення того чи іншого рішення», — наголосив Разумков.

У «Слузі народу» розраховують, що законопроєкт у першому читанні ухвалять до парламентських канікул. «З огляду на те, що цей проєкт невідкладний, він автоматично вноситься до порядку денного сесії, і в принципі за термінами ми встигаємо до середини липня, доки триває ця сесія», — сказала заступниця глави фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук.

Водночас вона прогнозує, що розгляд буде непростим, і додала, що цей документ — лише перший крок. «Після нього або паралельно мають бути внесені зміни до антимонопольного законодавства, до закону про політичні партії, до антикорупційного законодавства, щоб ці блоки, які прописані в межах цього проєкту, потім працювали в різних частинах законодавства», — зазначила нардеп.

Що передбачає законопроєкт президента?

Президент Володимир Зеленський 2 червня подав до Верховної Ради свій законопроєкт про деолігархізацію. На сайті парламенту 3 червня оприлюднили текст проєкту.

Визначати, хто є олігархом, буде Рада національної безпеки і оборони (РНБО). Щоб людину визнали олігархом, вона повинна відповідати трьом із чотирьох критеріїв: брати участь у політичному житті; мати значний вплив на ЗМІ; бути кінцевим бенефіціарним власником монополії; вартість її активів має перевищувати $80 мільйонів.

РНБО вноситиме олігархів у відповідний реєстр, доступ до якого буде публічним. Виключатиме з цього реєстру теж РНБО.

Офіційні особи у випадку розмови чи зустрічі з олігархом або його представником будуть зобовʼязані подати декларацію про контакти.

Закон щодо олігархів після набуття чинності діятиме 10 років.