Євросоюз очікує, що Україна врахує висновки Венеціанської комісії щодо президентського законопроєкту про Вищу раду правосуддя, який стосується конкурсного відбору та перевірки членів ВРП.
Про це в Twitter написав посол ЄС в Україні Матті Маасікас.
В ЄС очікують, що документ з урахуванням рекомендацій «Венеціанки» прокладе шлях до встановлення процедури відбору до Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а також дасть напрямок реформуванню Вищої ради суддів і закону про Національне антикорупційне бюро.
Маасікас акцентував увагу на пункті у висновку комісії про участь міжнародних експертів в органах відбору та їхній вирішальний голос.
Він зазначив, що врешті кількість затверджувальних голосів міжнародних експертів (мінімум 2) на голосуванні є прийнятною з точки зору національного суверенітету України. За його словами, всі рішення Ради з питань етики можуть бути оскаржені у Верховному суді, тому остаточне рішення в усіх випадках за національним органом.
- У жовтні 2019 року Верховна Рада ухвалила закон про «судову реформу» Зеленського. Документ скорочує кількість суддів Верховного суду з 200 до 100. Також Рада розпустила чинний склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) і скоротила кількість її членів з 16 до 12.
- У червні 2020 року Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт про зміни до законів щодо судової системи. Венеціанська комісія в жовтні оцінила документ переважно позитивно, але запропонувала дуже багато змін.
- У лютому 2021 року в Раді зареєстрували низку «судових» законопроєктів Зеленського, два з яких стосувалися ВРП. У березні Україна звернулася до Венеціанської комісії за цими законами. 5 травня «Венеціанка» опублікувала висновки.