Президенту Чехії Мілошу Земану можуть висунути обвинувачення в державній зраді, оскільки він у своєму виступі міг розповісти конфіденційні матеріали справи про вибухи на складі у Врбетіце у 2014 році.
Про це повідомляє Novinky з посиланням на голову Сенату Чехії Мілоша Вистрчіла.
«Я припускаю, що ми щонайменше розглянемо можливість подачі конституційної скарги про державну зраду. Але насамперед потрібно зібрати необхідну інформацію і вислухати думку експертів з приводу ситуації, яка виникла», — сказав Вистрчіл.
За даними видання, Земан розкрив версії слідства, серед яких була не тільки версія про причетність ГРУ Росії до вибухів, але й про службову недбалість.
У партії ТОР 09 підтвердили, що розглядають можливість подачі конституційного позову проти президента. Там вважають, що Земан просуває інтереси іноземної держави на шкоду національним інтересам.
«Кроки, зроблені президентом Республіки в останні дні, показують, що президент діє не в інтересах Чеської Республіки. Ці кроки більше не можна залишати поза увагою», — йдеться в заяві.
Тим часом The Insider пише, що Земан у своїй промові однозначно не спростовував причетність ГРУ до вибухів, як про це писали російські ЗМІ.
«Я можу сказати, що в доповіді йдеться, що немає ніяких доказів або свідчень того, що ці два агенти [офіцери ГРУ Олександр Мішкін і Анатолій Чепіга] перебували в районі Врбетіце. Зрештою, коли другий обʼєкт був обстежений безпосередньо перед його вибухом, ніякої вибухової системи в ньому виявлено не було. Однак це не означає, що підозри в їхньої причетності несерйозні. По-перше, ми повинні запитати, що вони взагалі тут робили. По-друге, той факт, що їхня участь не була доведена, не означає, що вони не були в районі Врбетіце. Поліцейське розслідування працює з гіпотезою, що це міг зробити один зі співвласників IMEX [орендар складу]. З іншого боку, ми працюємо з двома версіями: вибух стався через неправильне поводження з вибуховим матеріалом; друга — це була акція іноземної розвідки», — говорив Земан.
- 18 квітня уряд Чехії звинуватив російське ГРУ в організації вибуху на складі боєприпасів під Врбетіце у 2014 році. Після цього країна оголосила про висилку 70 осіб, зокрема дипломатів. На знак солідарності висилати дипломатів РФ почали Литва, Латвія, Естонія, Польща, Словаччина та інші країни.
- Журналісти-розслідувачі повідомили, що вибухи були організовані підрозділом 29155 ГРУ Росії, щоб зірвати поставки боєприпасів в Україні. Операцією керував генерал Андрій Аверʼянов, а серед виконавців були отруйники Скрипалів у Великій Британії — Олександр Мішкін і Анатолій Чепіга. Ця ж група причетна до двох спроб отруїти болгарського торговця зброєю Омеляна Ґебрева, боєприпаси якого зберігалися на чеському складі.