Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко вважає, що американські спецслужби планували на нього замах, а також хотіли викрасти його дітей. Глава режиму переконаний, що операцію планували на вищому рівні в США. Про це йдеться у виступі Лукашенка на провладному Telegram-каналі «Пул первого».
«В планах — захоплення дитини, однієї, другої, як вийде. “Посадимо до льоху”... До речі, в Гомельській області й льох підготували», — сказав він.
За словами самопроголошеного президента, групу затримали, і її учасники самі розповіли про свої плани.
«Ми виявили роботу явно іноземних спецслужб — скоріш за все ЦРУ, ФБР, не знаю, хто там з американців працював. Ми виявили їхнє бажання прибути до Мінська й зайнятися організацією замаху на президента й дітей», — сказав Лукашенко.
Він також додав, що зв’язався з Росією, і «агентуру» схопили в Москві. На переконання глави білоруського режиму, замах був пов’язаний із вищим політичним керівництвом США, оскільки ніхто крім нього не може узгодити операцію по вбивству президента.
Як повідомляє «Интерфакс», ФСБ затримала в Москві двох громадян Білорусі, один з яких мав також американський паспорт — Юрія Зянковича та Олександра Федути. Їх нібито консультували для замаху в США та Польщі.
За даними російської спецслужби, затримані планували військовий переворот «по відпрацьованому сценарію “кольорових революцій” із залученням місцевих та українських націоналістів, а також фізичне усунення президента».
Зянкович і Федута нібито збиралися розпочати переворот 9 травня цього року. За даними ФСБ, чоловіки прибули до Москви на зустріч із опозиційно налаштованими «білоруськими генералами», яких переконували в необхідності вбивства правлячої верхівки республіки.
Зянкович і Федута буцімто збиралися скасувати пост президента Білорусі, передати управління «Комітету національного примирення» і водночас керувати парламентом і перебігом політичних реформ.
Жодних доказів своїй теорії про замах і спробу перевороту ані Лукашенко, ані ФСБ не надали.
- З початку серпня 2020 року громадяни Білорусі протестують проти переобрання президентом Олександра Лукашенка. Активні протести тривали з 9 до 11 серпня, коли силовики затримали найбільше людей. Багато з них були побиті й отримали покарання за рішеннями судів. Понад 400 людей вже засуджені. 290 осіб в Білорусі визнані політичними вʼязнями.
- Раніше Тихановська визнала, що протестувальники «втратили вулиці» в Білорусі. В кінці лютого вона заявила, що Лукашенко піде з посади цієї весни. 18 березня вона оголосила загальнонаціональне голосування про переговори з владою Білорусі за міжнародним посередництвом. На онлайн-платформі для голосування зібрали уже понад 750 тисяч голосів.