МЗС України виступило проти денонсації «Харківських угод»

Автор:
Олексій Ярмоленко
Дата:

У Міністерстві закордонних справ заявили, що виступають проти денонсації «Харківських угод» з Росією.

Про це у коментарі «Лівому берегу» розповів речник МЗС Олег Ніколенко.

За його словами, відповідні угоди фіксують певні зобов’язання Росії, які вона вже тривалий час порушує. Це створює додаткові підстави та аргументи у суді під час позовів. Ніколенко зазначив, що МЗС ще в 2014 році виступав проти денонсації «Харківських угод».

«Наші аргументи такі: угода фіксує тимчасовий характер базування ЧФ, залишає чинним зобовʼязання Росії не мати в його складі ядерної зброї, встановлює загальну чисельність особового складу, кораблів, озброєння та визначає місця тимчасової дислокації, зобовʼязує військові формування флоту поважати суверенітет і законодавство України. Порушення положень угоди надає нам додаткові аргументи при можливому розгляді в міжнародних судах питань залучення Росії до відповідальності і компенсації збитків за окупацію Криму», — пояснив він.

Також Ніколенко повідомив, що за цими угодами Росія повинна сплачувати Україні за свою військову базу в окупованому Криму. Оскільки вона тривалий час ігнорує ці виплати, то у неї збільшуються потенційні борги.

«Харківські угоди»

21 квітня 2010 року в Харкові тодішні президенти України та Росії Віктор Янукович та Дмитро Медведєв підписали угоду про продовження на 25 років перебування Чорноморського флоту Російської Федерації в Севастополі. Україна на це погодилась в обмін на зменшення ціни російського газу (знижка у вигляді анулювання митних зборів). При цьому угода фактично не надавала жодного зниження ціни на газ (перед цим її навмисно підвищили).

Через «Харківські угоди» збільшилась кількість військових Росії на території України, хоча треба було зменшувати їхню кількість і взагалі виводити з Севастополя. Надалі ці військові Чорноморського флоту разом з іншими російськими військовими вторглися на територію Криму, що призвело до окупації півострова, яка триває з 20 лютого 2014 року.

  • 11 березня 2021 року секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що СБУ доручили перевірити ратифікацію угоди щодо перебування Чорноморського флоту РФ на території України — «Харківських угод» — і всіх 236 депутатів, які за неї проголосували. Згодом в СБУ повідомили про початок цієї перевірки.
  • Через кілька днів у Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про припинення дії «Харківських угод», які схвалили у 2010 році. Тоді ці угоди фактично відкрили дорогу до анексії Криму.