Посол ЄС закликав Україну не підтримувати законопроєкти про локалізацію та посилення ролі ВРП

Автор:
Олексій Ярмоленко
Дата:
Посол ЄС закликав Україну не підтримувати законопроєкти про локалізацію та посилення ролі ВРП

Сніжана Хромець / Артем Марков / «Бабель»

Посол ЄС в Україні Матті Маасікас закликав українських нардепів не підтримувати законопроєкт про локалізацію, оскільки він суперечить Угоді про асоціацію.

Про це він заявив на засіданні комісії з питань координації виконання Угоди про асоціацію між Україною, пише «Європейська правда».

«Ми очікуємо від української сторони, що вона утримається від прийняття законодавства, що не відповідає Угоді про асоціацію. Це стосується пропозиції запровадити вимоги щодо локалізації у сфері державних закупівель», — зазначив Маасікас.

У цьому документі, який був підтриманий у першому читанні, пропонується зобов’язати мати місцеву складову у певних видах машин, які закуповуватиме держава.

Також Маасікас виступив і проти законопроєкту № 4229, який повинен посилить роль Вищої ради правосуддя у судовій системі.

«Щодо вкрай потрібної судової реформи, ми звернули увагу на вкрай тривожний розвиток подій у Верховній раді щодо законопроєкту № 4229. Разом зі своїми партнерами з «Великої сімки» та Венеціанської комісії Євросоюз виступив з чіткою позицією щодо необхідності реформувати Вищу раду правосуддя як інституцію, що має бути в центрі судової реформи», — пояснив він.

  • Верховна Рада 2 лютого ухвалила за основу законопроєкт, який передбачає, що проводити конкурси в місцеві суди замість розформованої нині Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) буде Вища рада правосуддя (ВРП). До того ж ВРП отримає повноваження завершити конкурси, оголошені Вищою кваліфікаційною комісією суддів 5 серпня 2019 року на посаду судді місцевого суду.
  • Водночас експерти вже неодноразово критикували цей законопроєкт, запевняючи, що він спрямований не на подолання кадрової кризи в судовій системі та забезпечення стабільності її роботи, а навпаки дасть змогу призначати на посади «ручних» суддів.
  • У жовтні 2019 року Верховна Рада ухвалила закон про «судову реформу» Зеленського. Документ скорочує кількість суддів Верховного суду з 200 до 100 осіб. Також Рада розпустила чинний склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) і скоротила кількість її членів з 16 до 12.
  • На початку листопада 2019 року Зеленський підписав закон про судову реформу, а вже в березні Конституційний суд визнав незаконними низку положень судової реформи, ініційованої президентом.
  • У червні Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт про зміни до законів щодо судової системи. Венеціанська комісія в жовтні оцінила документ в основному позитивно, але запропонувала дуже багато змін. У Раді обіцяли прислухатися.