Журналіст Bellingcat оприлюднив базу даних про поїздки отруйників Навального з ФСБ. У ній вже знайшли збіги з маршрутами політика

Автор:
Вікторія Мартинюк
Дата:
Журналіст Bellingcat оприлюднив базу даних про поїздки отруйників Навального з ФСБ. У ній вже знайшли збіги з маршрутами політика

Сніжана Хромець / Артем Марков / «Бабель»

Журналіст проекту Bellingcat Христо Грозев

Христо Грозев — основний автор розслідування про отруєння Навального, яке Belligcat проводив спільно з The Insider за участю CNN і Der Spiegel.
оприлюднив дані про поїздки десяти співробітників ФСБ, які можуть бути причетні до отруєння російського опозиціонера Олексія Навального.

База даних містить інформацію про дати поїздок, пункти відбуття і призначення, а також види транспорту, на яких переміщалися працівники ФСБ. Документ розділений на списки за прізвищами.

У базі йдеться про переміщення десяти осіб — вісім з них раніше фігурували в розслідуванні Bellingcat і The Insider про отруєння Навального. Ще два прізвища у списку нові — це Василь Калашников і Дмитро Лазаревич, обидва з інституту криміналістики ФСБ.

Деякі з фігурантів списку зʼявляються у документі двічі: перший раз, імовірно, під реальними іменами (Олексій Александров, Іван Осипов), другий — під «іменами прикриття» (Фролов, Спиридонов).

Загалом у базі міститься інформація про понад 500 поїздок. Водночас журналіст повідомив, що з документа перед цим видалили дві поїздки, по яких Bellingcat зараз проводить розслідування. А публікація цих даних може поставити розслідування під загрозу.

Після публікації документа російський журналіст Євген Фельдман написав, що знайшов як мінімум 10 поїздок співробітників ФСБ в міста, куди Навальний їздив під час передвиборчої кампанії — в період з січня по грудень 2017 року.

  • 14 грудня міжнародні розслідувачі назвали імена працівників ФСБ, які отруїли Навального, а раніше мало не вбили його дружину.
  • За кілька годин до оприлюднення результатів розслідування Навальний зателефонував одному з працівників ФСБ Костянтину Кудрявцеву, який може бути причетний до його отруєння. Політик представився помічником секретаря Ради безпеки й колишнього директора ФСБ Миколи Патрушева і спілкувався з ним 45 хвилин. Кудрявцев зізнався у проведенні спецоперації з отруєння.
  • ФСБ пізніше назвала розслідування і ролик Навального провокацією. А МЗС Росії викликало диппредставників Німеччини, Франції та Швеції й розширило санкції проти ЄС. Водночас Державний департамент США публічно звинуватив ФСБ в отруєнні.
  • 29 грудня Слідчий комітет Росії порушив справу проти Навального за нібито розкрадання коштів у великих розмірах. За версією слідства, його Фонд боротьби з корупцією та афілійовані організації зібрали 588 млн рублів пожертвувань з громадян Росії, з яких 356 мільйонів рублів Навальний «витратив на особисті потреби».