Уряд Ірану не підтримав проєкт компенсації за знищення пасажирського літака «Міжнародних авіаліній України», який передбачав виплату у €200 мільйонів за рахунок Фонду національного розвитку.
Про це в ефірі «Громадського радіо» розповів заступник міністра закордонних справ Євген Єнін.
«За моєю інформацією, уряд вже відкликав цю пропозицію, оскільки передбачалось, що 200 мільйонів будуть виділені саме з Фонду національного розвитку, що спричинило серйозні внутрішні дискусії в іранському суспільстві. Але ми вітатимемо плани іранського уряду зарезервувати певну суму коштів у бюджеті для виплати компенсацій», — сказав заступник міністра.
Як писали іранські ЗМІ, Фонд національного розвитку займається доходами від продажу нафти і газу, а його статут не дозволяє виділяти кошти на подібні виплати. Суму пропонували закласти в держбюджет на 2021 рік. Противники проєкту заявляли, що виплати за рахунок Фонду — це порушення закону. Віцепрезидентка Ірану з правових питань Лея Джонейді підтримувала проєкт і говорила, що всі установи і так використовують ті ж самі ресурси.
- 8 січня 2020 року у столиці Ірану після зльоту двома ракетами ППО був збитий пасажирський рейс МАУ PS752. Усі 176 осіб на борту загинули. Через кілька днів Іран визнав, що його війська випадково збили літак. Розвідки США та країн Євросоюзу ще 9 січня повідомляли, що у трагедії винні військові. Українська влада заявила про відповідальність Ірану 11 січня.
- У Міністерстві оборони Ірану вважають відповідальним за трагедію оператора ракетної системи, який порушив правила ведення вогню «без дозволу».
- Раніше Іран оприлюднив звіт про причини катастрофи літака МАУ. У ньому йшлося, що комплекс ППО «забули» переналаштувати після переміщення, тому він помилково визначив літак як ціль.
- У листопаді заступник генерального прокурора України заявив, що Іран розслідує катастрофу як ненавмисне вбивство, а винні можуть отримати не більше трьох років вʼязниці. Він додав, що Іран ігнорує запити України та не показує повні результати слідства.