Партія «Слуга народу» заявила, що після рішення Конституційного суду у держави може бути тільки три шляхи виходу з кризи. Один з них — проголосувати за запропонований президентом Володимиром Зеленським законопроєкт, який пропонує звільнити весь склад КСУ. Про це йдеться в заяві політсили.
Крім цього варіанту, у президентській партії називають ще два шляхи: судді КСУ добровільно підуть у відставку або долю цих суддів та їхніх рішень «вирішить вулиця».
Варіант із відставкою суддів називають «нереалістичним з огляду на їхню поведінку». Водночас, другий шлях «створює додаткові небезпеки для державності».
Тому, підсумовують у СН, шлях із підтримкою проєкту Зеленського залишається безальтернативним, та закликають народних депутатів підтримати цю ініціативу.
Про що йдеться в законопроєкті?
Зеленський пропонує нардепам визнати рішення КСУ про неконституційність певних положень закону «Про запобігання корупції» нікчемним і таким, що не створює правових наслідків. Також документ передбачає звільнення усіх суддів Конституційного суду та початок відбору нового складу КСУ.
Водночас у Конституції України визначені конкретні випадки, у яких можна звільнити суддів Конституційного суду. Це може бути неспроможність виконувати свої обов’язки за станом здоров’я, порушення вимог щодо несумісності, вчинення істотного дисциплінарного проступку чи нехтування своїми обов’язками і подання заяви про відставку.
Також Конституцією закріплено те, що рішення КСУ не підлягають оскарженню та є обов’язковими для виконання, тоді як президентський законопроєкт пропонує скасувати це рішення голосуванням у парламенті.
При цьому глава КС заявив, що законопроєкт Зеленського має ознаки конституційного перевороту.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Суд розглядав справу за поданням 47 депутатів, більшість з яких — з «Опозиційної платформи — За життя». Пізніше стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників.
- У НАЗК заявили, що рішення суду блокує оголошення переможців місцевих виборів.
- 29 жовтня відбулися термінові засідання Кабінету міністрів і Ради національної безпеки та оборони. Після цього за розпорядженням уряду з 00:00 30 жовтня НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій — реєстр не працював з вечора 28 жовтня.