У Конституційному суді запевняють, що підтримують подання декларацій посадовцями й саму антикорупційну реформу, але у ній є питання, які треба вдосконалити.
Про це пише пресслужба КСУ.
«На переконання Конституційного суду України, антикорупційна реформа в Україні стала беззаперечною вимогою суспільства. Проте як антикорупційна, так і судова реформи повинні реалізовуватися без порушення принципу незалежності судової влади та з дотриманням принципу конституційності», — зазначають там.
Судді пояснили, що під час розгляду статті 366-1 ККУ про недостовірне декларування вони з’ясували, що закон не дозволяє визначити коло суб’єктів злочину. У зв’язку з цим до відповідальності можуть притягнути осіб, які не повинні подавати декларації, а тому свідомо цього не робили.
«Із наведених позицій Конституційного суду України вбачається, що законодавцем має бути запроваджено таке антикорупційне законодавче регулювання, яке забезпечить дотримання принципу верховенства права, складові якого: юридична визначеність, передбачуваність, пропорційність і співмірність», — вважають у КСУ.
Водночас голова Конституційного суду Олександр Тупицький зазначив, що антикорупційне законодавство створювалося після революції у швидкому темпі, тому зараз потребує виправлення помилок.
«Огріхи, які є в антикорупційному законодавстві, були створені в післяреволюційний період у силу необхідності [...]. Але зараз країна не може жити з частково або повністю неконституційними антикорупційними законами», — пояснив він.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Суд розглядав справу за поданням 47 депутатів, більшість яких — з «Опозиційної платформи — За життя».
- НАЗК заявило, що судді КСУ ухвалили рішення у власних інтересах. Згодом стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників. Судді незабаром поскаржилися Зеленському на нібито тиск з боку антикорупційних органів.
- У НАЗК заявили, що рішення суду блокує оголошення переможців місцевих виборів.
- 29 жовтня відбулися термінові засідання Кабінету міністрів і Ради національної безпеки та оборони. Після цього за розпорядженням уряду НАЗК з 00:00 30 жовтня відкрило доступ до реєстру електронних декларацій — реєстр не працював з вечора 28 жовтня.
- Уранці 30 жовтня в Раді зареєстрували законопроєкт Володимира Зеленського «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства». Відповідно до законопроєкту, президент пропонує нардепам визнати рішення Конституційного суду про неконституційність певних положень закону «Про запобігання корупції» нікчемним і таким, що не створює правових наслідків. Також у документі передбачається і звільнення усіх суддів Конституційного суду та початок відбору нового складу КСУ.