Ізраїль і Бахрейн домовилися про нормалізацію взаємин

Автор:
Вікторія Мартинюк
Дата:

Президент США Дональд Трамп оголосив, що Ізраїль і Бахрейн погодилися відновити дипломатичні взємини. Він наголосив, що це друга арабська країна, яка укладає мир з Ізраїлем за останній місяць. Про це він повідомив у Twitter.

«Сьогодні — ще один історичний день. Два наших великих друга — Ізраїль і Бахрейн —погодилися на мирний договір», — написав він.

Трамп оприлюднив спільну заяву США, Бахрейну та Ізраїлю. В ній ідеться, що 10 вересня під час телефонної розмови Байхрейн та Ізраїль погодилися встановити дипломатичні взаємини в повному обсязі.

«Початок прямого діалогу і звʼязків між цими двома сторонами, що динамічно розвиваються, і розвиненими економіками продовжить трансформацію Близького Сходу і підвищить стабільність, безпеку та процвітання регіону», — наголосили в заяві.

Також у ній зазначили, що Бахрейн погодився взяти участь в офіційній церемонії підписання угоди про нормалізацію взаємин між Ізраїлем та ОАЕ, яка запланована на 15 вересня.

Чому це важливо?

З часу проголошення незалежності у 1948 році Ізраїль перебуває у стані конфлікту з арабськими країнами, попри фактичне розташування в цьому регіоні. Ситуацію погіршує і боротьба з палестинцями, які є арабами, однак не мають власної держави та територій. Арабські країни вважають Ізраїль загарбником Палестини й агресором, який придушує права палестинців. Кілька разів у ХХ столітті Ізраїль навіть воював із низкою арабських країн.

Від початку 1990-х у зв’язку зі зміною геополітичної ситуації на Близькому Сході деякі арабські країни заговорили про необхідність нормалізації взаємин з Ізраїлем, зокрема і про встановлення дипломатичних стосунків. Сприяє цьому зближенню і політика Ірану, який прагне поширювати свій вплив на інші держави в регіоні. Тому араби готові співпрацювати з Ізраїлем у боротьбі проти Ірану та неофіційно вже відновлюють колаборацію в різних галузях. Офіційно лише дві країни Ліги арабських держав мають врегульовані взаємини з Ізраїлем — Йорданія та Єгипет.