Європейський Союз нагадав Китаю про 31-у річницю придушення протестів на площі Тяньаньмень на тлі продемократичних протестів у Гонконгу та зростання напруги у відносинах з Тайванем.
Про це повідомляє Reuters.
Продемократичні студентські протести на площі Тяньаньмень у Пекіні були придушені військовою силою 4 червня 1988 року. Китай досі не оприлюднив офіційних списків загиблих — їхня ймовірна кількість коливається від кількох сотень до кількох тисяч.
Материковий Китай забороняє публікацію будь-яких даних про ці події. Цього року він уперше заборонив проводити в Гонконгу акції пам’яті про події 1988 року, посилаючись на небезпеку коронавірусу.
Європейський Союз заявив, що Китай має забезпечити можливість населення Гонконгу вільно відзначити роковини трагедії, що означатиме панування прав і свобод у місті.
«Ясна прихильність повному дотриманню гарантованих прав і свобод зараз важливіша, ніж будь-коли, у світлі останніх подій», — заявила речниця ЄС, маючи на увазі останні протести в місті, викликані спробою Китаю посилити присутність своїх спецслужб.
Зі свого боку демократичний Тайвань, який Китай вважає невід’ємною частиною своєї території, закликав комуністичний уряд Пекіну вибачитися за кривавий розгін демонстрантів у 1988 році.
«Ми вважаємо, що ті, хто зараз при владі, мають проявити відвагу та виправити помилки, негайно розпочати реформи і повернути владу народу», — йдеться в заяві тайванського уряду.
Китай назвав цю заяву «повним безглуздям», а придушення протестів — «політичним неспокоєм».
- Лояльні до комуністичного Китаю гонконгські правоохоронці заборонили щорічну акцію в памʼять про жертви масових протестів на площі Тяньаньмень у Пекіні в 1989 році.
- Парламент Китаю ухвалив новий закон, який, зокрема, розширює повноваження китайських спецслужб на території Гонконгу.
- Продемократичні активісти Гонконгу назвали закон про нацбезпеку «кінцем Гонконгу». Із 24 травня в місті почалися протести.
- Китай погрожує атакувати Тайвань, якщо той не відмовиться від незалежності.