Вчені запропонували спосіб, який знищить малярію в світі за 30 років. Для цього потрібно відредагувати гени комарів

Автор:
Дмитро Мрачник
Дата:
Вчені запропонували спосіб, який знищить малярію в світі за 30 років. Для цього потрібно відредагувати гени комарів

Вивчення малярійних комарів під стереомікроскопом.

NIAID

Малярію, яка щороку забирає життя тисяч людей, можна знищити протягом одного покоління за допомогою генної інженерії. Це дасть комахам-переносникам імунітет до хвороби або зробить їх нездатними до розмноження, йдеться в науковій доповіді у британському медичному журналі The Lancet.

«Протягом довгого часу викорінення малярії було віддаленою мрією, але тепер ми маємо докази того, що малярія може і повинна бути викорінена до 2050 року», — сказав один із авторів доповіді Річард Фіч.

Як вважають автори, для повного викорінення малярії в усьому світі необхідно виконати сукупність кроків із залученням новітніх розробок. Одна з них — це редагування генів комарів, що розповсюджують збудника хвороби, одноклітинні паразитичні організми плазмодії. За допомогою цього методу можна досягти як нездатності комах до розмноження, так і їхнього імунітету до малярії. Відредаговані гени передаватимуться через цілі популяції комарів.

Як пише The Lancet, малярія залишається серйозною загрозою в південних регіонах Африки. У 2017 році там зареєстрували 200 млн випадків захворювання та 403 тис. жертв, переважна більшість яких — діти, молодші від п’яти років.

Завдяки міжнародним зусиллям уже в 1978 році 37 зі 143 ендемічних країн були вільні від хвороби, проте вона повільно повернулася до початку XXI століття. За останні 3 роки ситуація зі смертністю від малярії істотно погіршилась.