Президент США Дональд Трамп заявив, що Вашингтон не збирається надавати Україні «надто багато» безпекових гарантій.
Про це Трамп повідомив під час засідання Кабінету міністрів у Білому домі 26 лютого.
Американський лідер переконаний, що підтримку Києву має надавати Європа. Це в інтересах регіону, адже європейські країни є сусідами України, каже він.
«Але ми докладемо зусиль для того, щоб усе пройшло як треба. Ми залишатимемося партнерами України, нам потрібні рідкоземельні метали, а їх у них багато», — розповів президент Сполучених Штатів.
Дональд Трамп каже, що після укладення угоди Вашингтон прагне отримати назад виділені Україні $350 мільярдів і заробити ще більше в майбутньому. Крім того, лідер підтримує ініціативи Франції та Великої Британії про розміщення їхніх миротворців на території України після закінчення війни.
Що передувало
Президент України Володимир Зеленський 26 лютого сказав, що Україна і США досягли рамкової угоди про корисні копалини. Її не має ратифікувати український парламент. Далі Україна і США продовжать працювати над детальною угодою, яку потім підпишуть обидві сторони і яку ратифікує Верховна Рада України. Ось повний текст рамкової угоди, який публікували українські медіа.
Напередодні президент США Дональд Трамп сказав, що Зеленський може приїхати в Білий дім вже 28 лютого. Але Трамп не уточнив, чи отримав Зеленський офіційне запрошення.
Зеленський сказав, що «дуже хоче» відвідати США:
«Візит нам запропонували. Але я хочу отримати, який формат і коли, офіси працюють над цим. Там робоча є дата. Те, що сказав президент США про пʼятницю [28 лютого]», — сказав Зеленський.
Що за угода про українські корисні копалини
Міністр фінансів США Скотт Бессент 12 лютого привіз в Україну пілотний проєкт угоди про корисні копалини. У Вашингтоні сподівалися, що Київ її одразу підпише. Президент Зеленський сказав, що заборонив підписувати угоду, оскільки вона не зможе захистити інтереси України — немає звʼязку з інвестиціями, прибутками та гарантіями безпеки.
До цього Трамп заявляв, що Україна «по суті, і погодилася» передати Вашингтону рідкоземельні метали на пів трильйона доларів як оплату за американську військову допомогу.
Україна казала, що готова підписати угоду щодо рідкоземельних металів, але Києву потрібні гарантії безпеки. Зеленський додав: «Документ був чіткий лише в одному — 50% ми повинні віддати від всього того, що там перераховано».