Скільки коштувала Україні війна й умови угоди про рідкоземельні метали. Основне з пресконференції Зеленського

Автор:
Оля Березюк
Дата:

Президент Володимир Зеленський виступив на пресконференції перед журналістами. Говорив про війну, президента США Дональда Трампа та санкції проти пʼятого президента Петра Порошенка. Ось основні заяви.

Про заяву Трампа щодо 4% довіри до Зеленського

«Коментувати рейтинги щодо себе чи інших лідерів означає, що йде якесь політичне змагання, йдуть вибори. У нас такого нема. Довіра до мене 57% по КМІСу

В опитуванні Київського міжнародного інституту соціології йдеться, що Зеленському довіряють 57% українців, не довіряють — 37%. Показники довіри трохи покращилися порівняно з останнім опитуванням у грудні 2024 року, коли йому довіряли 52%, не довіряли — 39%.
. Якщо хтось хоче мене поміняти прямо зараз, то прямо зараз ніяк не вийде», — наголосив він.

За його словами, дезінформація про рейтинг в 4% йде від Росії. Зеленський додав, що Україна має докази того, що ці цифри обговорюються президентами США та Росії.

«Все-таки ми повинні впливати на дезінформаційне коло навколо президента Трампа. Я не знаю, де вони зустрічаються, в «Мар-а-Лаго» чи Вашингтоні, але постійні люди навколо нього — це і представники Угорщини, і лобісти словаків. І все це для того, аби зробити так, щоб Україна була слабкою», — наголосив Зеленський.

США допомогли вийти Путіну з ізоляції

За словами Зеленського, Сполучені Штати Америки допомогли Путіну вийти з багаторічної ізоляції.

«Я б хотів, щоби було більше правди у команди Трампа. Бо все це позитивно на Україну не впливає. Вони виводять з ізоляції Путіна, чому Путін і росіяни дуже радіють. Учора були сигнали, що з ними поводяться як з жертвами. Це щось нове», — сказав Зеленський.

Скільки коштувала Україні війна

Україні війна коштувала $320 мільярдів. З них $120 мільярдів заплатили українські платники податків, $200 мільярдів — США і ЄС. Усе це пакети зброї.

«Всього США дали нам близько $67 мільярдів на зброю і $31,5 мільярда — пряма фінансова допомога в бюджет. Були якісь окремі програми, були гуманітарні програми, ми вдячні. Але не можна нарахувати нам $500 мільярдів і просити нас повернути 500 мільярдів мінералами, це несерйозна розмова», — заявив Зеленський.

Угода про рідкоземельні метали

Україна готова підписати угоду щодо рідкоземельних металів, але Києву потрібні гарантії безпеки. Але в тій угоді, яку до Києва привіз міністр фінансів США Скотт Бессент, про гарантії безпеки нічого не було.

«Документ був чіткий лише в одному — 50% ми повинні віддати від всього того, що там перераховано. До речі, ми цього не боїмось і я готовий до публічності цього документа. Я сказав міністру фінансів США, що цей документ не готовий. Поза моїх можливостей, поза моїх повноважень, поза Конституцією України і всього законодавства все, що там написано», — розповів президент.

Зеленський додав, що США знають, які гарантії безпеки Україна хоче бачити в документі.

«Гарантії безпеки — вони всі на столі. Я їм пропонував НАТО і я розумію, що вони не люблять, що ми навіть говоримо про це. [...] НАТО або наша армія мільйонна, фінансування цієї армії, зброя, тотальне ППО, яке є виключно у американців, і контингент від тих країн, які спроможні на якийсь термін стояти в наших містах, на наших кордонах, на контактних лініях», — повідомив він.

Санкції проти Петра Порошенка

«Правоохоронні органи нехай розказують про причини. Все це було на РНБО, фінмоніторинг все це доповів, там слідство, а санкції запроваджені не на Петра Порошенка, не субʼєктивуйте людину, яка виводить кошти з нашої держави, там список людей, які цим займалися», — сказав Зеленський.