Сьогодні, 25 листопада, Україна вшановує памʼять жертв Голодомору-геноциду 1932—1933 років і масових штучних голодів 1921—1923 і 1946—1947 років. З цієї нагоди президент Володимир Зеленський опублікував звернення до українського народу й світу.
«Трагедія, через яку сьогодні ми плачемо й мовчимо — так тихо, що це має чути весь світ. Так звучить український біль», — сказав він.
Володимир Зеленський подякував усім державам, які визнали Голодомор геноцидом українського народу. І водночас закликав світ об’єднатись і засудити злочини минулого, щоб зупинити злочини сьогодення.
Що таке Голодомор
Голодомор 1932—1933 років — це штучний масовий голод, який призвів до багатомільйонних людських жертв у сільській місцевості на території Української РСР. Тоді від голоду померли 7 мільйонів людей. В Україні та світі Голодомор сприймають як акт геноциду українського народу, інспірований урядом СРСР.
У 1928 радянська влада запровадила насильницькі хлібозаготівлі, коли у фермерів забирали все або більшу частину зерна за суттєво заниженими цінами. Водночас відбувалися «ліквідація» найзаможніших господарств і колективізація. Через неефективне колгоспне господарювання і настання голоду в Україні наростав спротив тоталітарному режиму. За сім місяців 1932 року в країні було 56% від усіх антивладних виступів у СРСР. Тоді радянська влада вирішила організувати штучний голод, щоб зменшити опір населення, знищивши його частину.
- У 2006 році Україна визнала Голодомор 1932—1933 років геноцидом українського народу.
- 2016 року Верховна Рада України звернулася до демократичних держав із проханням визнати Голодомор 1932—1933 років геноцидом українського народу.
- До початку повномасштабної війни в Україні низка держав уже визнали Голодомор геноцидом українців, зокрема Австралія, Грузія, Еквадор, Естонія, Канада, Колумбія, Латвія, Литва, Мексика, Парагвай, Перу, Польща, США, Угорщина, Португалія, а також Ватикан.
- У 2022—2023 роках процес визнання Голодомору геноцидом активізувався — це визнали Чехія, Бельгія, Молдова, Ірландія, Німеччина, Болгарія, Ісландія, Франція, Словенія, Велика Британія, Люксембург, Хорватія, Італія, 34 штати США, а також Європарламент і ПАРЄ.