Держдеп США проголосив нову стратегію зовнішньої політики: наголос на дипломатичних методах і відмові від військового втручання
- Автор:
- Дмитро Мрачник
- Дата:
U.S. Embassy Moldova / Flickr
У Державному департаменті США проголосили нову стратегію зовнішньої політики держави, що базуватиметься, в першу чергу, на дипломатичних зусиллях. За словами держсекретаря Ентоні Блінкена, нова адміністрація буде налагоджувати відносини з союзниками та гідно протистояти Росії, Китаю та Ірану без прямого використання військових сил.
Про це повідомляє «Голос Америки».
«Наша здатність бути ефективними дипломатами не останнім чином залежить від сили нашого війська», — наголосив Блінкен, пояснюючи відхід від стратегії військових втручань.
Він виділив вісім цілей зовнішньої політики адміністрації президента Джо Байдена, що долають ізоляціонізм, якого дотримувався його попередник Дональд Трамп;
- подолати COVID-19 та посилити глобальну охорону здоров’я;
- відвернути економічну кризу та побудувати стабільнішу та більш інклюзивну глобальну економіку;
- оновити міць демократії в США, а відтак у світі;
- створити гуманну та ефективну систему імміграції;
- пожвавити відносини з союзниками та партнерами;
- подолати кліматичну кризу та стимулювати використання «зеленої енергетики»;
- забезпечити лідерство США в сфері технологій;
- вирішити «найбільше геополітичне випробування ХХІ століття» — відносини з Китаєм.
«Перш за все ми відновимо демократію, яка перебуває під загрозою. Нова доповідь від незалежного спостерігача Freedom House говорить, що авторитаризм і націоналізм піднімають голову в усьому світі. Уряди стають менш відкритими. Вони втратили довіру людей», — заявив Блінкен.
Як зазначив чиновник, озвучені пріоритети — найбільш термінові, однак поза списком лишилося ще багато інших важливих елементів. Блінкен також додав, що питання зовнішньої та внутрішньої політики, дипломатії та вирішення власних проблем США відповідно до нової стратегії нероздільно пов’язані.
«Всі ці питання — одночасно і внутрішні, і зовнішні. І ми маємо ставитись до них саме так, інакше ми зазнаємо невдачі», — сказав держсекретар.
За його словами, подолання коронавірусу в світі означає вакцинацію людей як в Америці, так і в усьому світі, а очолення глобальної економіки — «правильні інвестиції США» та спротив несправедливим економічним і торговим відносинам, що їх практикує Китай.
«Вирішення змін клімату означає інвестування в стійкість та «зелену» енергетику в США і очолення глобальних зусиль зі зменшення вуглецевого забруднення в світі. Більш, ніж будь-коли в моїй кар’єрі чи може навіть у житті, відмінності між внутрішньою та зовнішньою політикою просто відпали», — підкреслив Блінкен.
- Білий дім оголосив, що санкції за агресію проти України — лише перший етап санкцій проти Росії. У найближчі тижні будуть ще санкції за трьома аспектами — втручання у вибори США, хакерські атаки на відомства США через ПЗ SolarWinds і винагорода талібам за вбивство американських солдатів в Афганістані.
- ФБР значно збільшило кількість розслідувань і арештів на тлі безладів, до яких були причетні прибічники колишнього президента США Дональда Трампа. За словами директора спецслужби Крістофера Рея, лише наприкінці 2020 року кількість нових справ йшла на сотні, і їх число збільшилося після штурму Капітолія 6 січня.
- США слідом за Євросоюзом ввели санкції проти семи високопосадовців Росії через отруєння опозиціонера Олексія Навального, який зараз сидить в тюрмі. Також під санкції потрапили 14 організацій, які займаються виробництвом біологічної та хімічної зброї. Пізніше запровадили санкції проти директора ФСБ та інших топчиновників Росії.
- Конгресмени від Демократичної партії США запропонували ввести «податок на багатство» — 2% зборів для сімей, що володіють статками понад $50 млн. На переконання авторів законопроєкту, це допоможе в боротьбі з економічною нерівністю.
- Міністерство оборони США оголосило про новий пакет військової допомоги Україні на суму $125 мільйонів. Він включає два додаткові збройні патрульні катери, контрартилерійські радари, тактичне обладнання, медобладнання, консультативні послуги та навчання. Також пакет включає супутникову розвідку.
- Іран відмовився від переговорів зі США щодо ядерної угоди до скасування санкцій. Зі свого боку США заявили, що розчаровані, але, як і раніше, готові «відновити конструктивну дипломатію» з цього питання.
- Попри обіцянку покарати лідерів Саудівської Аравії у своїй передвиборчій кампанії, президент США Джо Байден відмовився вводити санкції проти того, кого розвідка визначила відповідальним за вбивство журналіста Джамаля Хашоггі — кронпринца Мухаммеда бін Салмана.