Затримані в Білорусі «вагнерівці» переконані, що ситуацію спровокували США, щоб посварити Лукашенка з Путіним
- Автор:
- Дмитро Мрачник
- Дата:
Скриншот RT / YouTube
Двоє росіян, яких затримали в Мінську напередодні виборів у складі групи як бойовиків «Приватної військової компанії Вагнера», переконані, що це була провокація США. За словами чоловіків, яких підозрювали в плануванні перевороту, а пізніше відпущених, вони не мають стосунку до ПВК, а сама ситуація мала посварити Білорусь і Росію.
Про це бойовики «Степан» і «Максим» розповіли в інтерв’ю одного з пропагандистських телеканалів Росії.
Чоловіки зазначили, що їх винайняли охороняти, ймовірно, російські нафтові об’єкти у Венесуелі через проросійських бойовиків Донбасу, разом з якими вони воювали проти України. Їм запропонували близько $5 тис. на місяць і розробили складний авіамаршрут через Мінськ, оскільки з Росії нібито вилетіти було неможливо.
«Надійшла пропозиція від знайомих. Сказали, ось, за кордоном хороший заробіток, приватне охоронне підприємство, охрана об’єкта у Венесуелі. Все, ми погодилися, я запросив товариша», — сказав один з бойовиків.
Чоловіки розповіли, що на співбесіді їм задавали питання про війну на Донбасі. Вони заперечили свою причетність до «ПВК Вагнера» та заявили, що не планували займатися суто охоронною діяльністю.
Вже в Білорусі чоловіки дізналися про вибори та напружену політичну обстановку. Після затримання співробітники КДБ розпитували про зв’язки з білоруською опозицією. Буцімто інформацію про затриманих спецслужби взяли з українського сайту «Миротворець». Чоловіки запевнили, що не збиралися брати участь у перевороті.
Далі затриманим розповіли про запит України на екстрадицію, у якому йшлося про причетність чоловіків до грабунків та вбивств. До дому одного з них ніби прийшов лист з оголошенням підозри в день затримання групи — 29 липня. Саме ж провадження було відкрито 30 травня.
Обидва бойовики вважають, що це змова США з метою посварити Білорусь і Росію.
«Якісь незрозумілі військові приїхали підтримати опозицію, ймовірно скидати уряд Білорусі. Ну варіантів мільйон. Та я вважаю, що це так. Тобто з нас зробили страшних вовків» — сказав «Степан».
За їх словами, через майже два тижні після затримання з ними зустрівся старший син Лукашенка Віктор, який займає посаду в Раді нацбезпеки, сказав, що білоруська сторона вибачатися за затримання не буде, оскільки вони «самі нарвалися». Пізніше всім повернули речі та відпустили до Росії.
- 18 серпня журналісти Юрій Бутусов, Яніна Соколова і видання «Українська правда» та «Дзеркало тижня» писали про зрив спецоперації Служби безпеки та військової розвідки із затримання російських найманців з «ПВК Вагнера», яких зрештою затримали в Білорусі та видали Росії. Українські спецслужби начебто готували масштабну операцію з їх затримання, для чого виманили бойовиків у Білорусь. Однак, після того як силовики доповіли про ці плани Офісу президента, спецоперація провалилася.
- У зриві операції, за інформацією журналістів, були винні голова Офісу президента Андрій Єрмак і президент Володимир Зеленський, який послухав Єрмака. Інформацію про причетність України згодом спростували в Офісі президента, особисто Андрій Єрмак, Служба зовнішньої розвідки та СБУ.
- 8 вересня Яніна Соколова опублікувала другу частину записів «вербування» російських бійців з «ПВК Вагнера».
- Ексголова Офісу президента України Андрій Богдан в інтерв’ю підтвердив існування спецоперації із затримання бійців «ПВК Вагнера». Він також підтвердив зрив операції після телефонного дзвінка з «найближчого оточення» президента Володимира Зеленського.
- Окрім цього, Богдан, посилаючись на свої джерела, розповів, існує документ із близько 10 пунктами домовленостей між Україною та Росією, які передбачають схему взаємних поступок.
- Наступного дня після інтервʼю Державне бюро розслідувань викликало Богдана на допит.