Останні 20 років терористичне угруповання «Талібан» воювало в Афганістані не лише з військами США та їхніми союзниками. Водночас воно вело приховану війну з конкурентами — іншими ісламістськими угрупованнями. Основним суперником «Талібану» була «Ісламська держава»
«Ісламська держава Хорасан» виникла у 2014 році. Її засновником став Хафіз Саїд Хан. Він був одним з командирів пакистанських талібів і добре знав засновника «Техрік-і-Талібан Пакистан
У січні 2015 терористи ІД офіційно повідомили про експансію у «землі Хорасана» — історичну область, до якої входять території північно-східного Ірану, північно-західного Афганістану, півдня Туркменістану та Узбекистану. А також оголосили про формування нового регіонального представництва ІД — «Вілаяту Хорасан». Еміром «вілаяту» призначили Хафіза Саїд Хана.
Де базується «Ісламська держава Хорасан».
«Бабель»
Центром новоствореної «Ісламської держави Хорасан» стала афганська провінція Нангархар. Розташована поблизу кордону з Пакистаном, вона тривалий час була прихистком для пакистанських екстремістів, які переховувалися від переслідувань на батьківщині. Ці екстремісти стали основою нового «вілаяту». Згодом до угруповання долучилися також бойовики з інших організацій — афганського «Талібану»
Планувалося, що «Ісламська держава Хорасан» стане плацдармом для розширення «халіфату» ІД до Центральної та Південної Азії. Бойовики ІД-Х організовували теракти, напади на представників нацменшин, афганських шиїтів і сикхів, а також журналістів, співробітників гуманітарних організацій, спецслужб. Метою атак було переконати мирне населення, що жодна влада не здатна гарантувати їм безпеку.
Упродовж січня 2014 — липня 2018 року ІД-Х організувала в Афганістані 211 атак, унаслідок яких загинули 1 511 людей. У Пакистані вона за той самий період організувала 83 теракти, жервами яких стали 706 людей. У 2018 році автори дослідження «Глобальний індекс тероризму» внесли «Ісламську державу Хорасан» до переліку найсмертоносніших терористичних організацій.
Афганські солдати стоять біля аванпосту в долині Моманд у провінції Нангархар. 16 липня 2017 року.
Getty Images
Паралельно з цим ІД-Х намагалася дискредитувати конкурентів і стати головною джихадистською організацією в регіоні. Основним суперником угруповання став «Талібан». Обидві організації прагнуть встановити халіфат. Проте існує одна важлива відмінність. У той час як ІД прагне побудувати глобальний халіфат, що об’єднає мусульманський світ, цілі «Талібану» значно скромніші — халіфат у межах Афганістану.
Через це і готовність співпрацювати з міжнародною спільнотою ІД вважає талібів «брудними націоналістами», які зрадили джихад. Однак «Ісламська держава» не облишає сподівань переманити молодих і радикальних членів «Талібану».
У 2015 році, невдовзі після появи «Ісламської держави Хорасан», ІД випустила у своєму виданні Dabiq
Публікація у Dabiq змусила верхівку «Талібану» визнати, що Омар справді мертвий. Це призвело до розколу — багато бойовиків покинули «Талібан» і долучилися до «Ісламської держави Хорасан».
Решта талібів розгорнули повномасштабну боротьбу проти філії «Ісламської держави» на території Афганістану. Вона проводилася паралельно з атаками США та союзників. У 2016 американці авіаударом вбили першого еміра ІД-Х — Хазіфа Саїд Хана. Згодом така ж доля спіткала трьох його наступників. У 2017 році американці скинули на позиції «вілаяту» в Нангархарі одну з найпотужніших неядерних бомб MOAB
Інколи атаки США та «Талібану» відбувалися у тандемі. Відомо, що у 2020 році американські військові отримали інформацію про наміри талібів атакувати позиції ІД-Х у провінції Кунар. Вони підслухали переговори бойовиків і під час наступу підтримували їх з повітря.
Бомба MOAB вражає систему печер і тунелів організації ІД-Х у районі Ачін у провінції Нангархар. 13 квітня 2017 року.
Getty Images
Боротьба з кількома ворогами одночасно ослабила «Ісламську державу Хорасан» і посіяла паніку серед бойовиків. Наприкінці 2019 — початку 2020 року близько 1 400 членів угруповання здалися афганському уряду. Четвертого лідера «Ісламської держави Хорасан» — Абу Омара аль Хорасані — у травні 2020 року неподалік Кабулу заарештували американські та афганські війська. Бойовика засудили до 800 років тюрми. Він відбував покарання у в’язниці Національного директорату з безпеки. У серпні цього року Абу Омар дав інтерв’ю The Wall Street Journal, у якому прокоментував ситуацію в Афганістані та зазначив, що «якщо таліби — хороші мусульмани, вони його звільнять». Після захоплення талібами в’язниці Абу Омара стратили.
Проте організація досі існує. Вона має нового лідера — колишнього члена «Аль-Каїди» Шахаба аль Мухаджира. За підрахунками ООН, зараз до неї входять майже дві тисячі бойовиків. Росія називає значно більше число й каже, що зараз в Афганістані може бути до десяти тисяч членів організації.
На думку Дженніфер Карафелли, дослідниці американського аналітичного центру «Інститут з вивчення війни», перемога «Талібану» і виведення військ союзників лише підштовхуватиме бойовиків до нових терактів — «демонстрацій» важливості глобального джихаду. І теракти в аеропорту Кабулу далеко не останні.
Утім, у стосунках між «Ісламською державою Хорасан» і «Талібаном» не все так просто. Дослідники кажуть, що вони пов’язані через радикальну організацію «Мережа Хаккані». Вона діє в Афганістані та співпрацює як з «Талібаном», так і з «Ісламською державою». Син засновника організації — Сіраджуддін Хаккані — зараз є заступником глави «Талібану», а в «Ісламській державі Хорасан» багато членів «Мережі Хаккані» і навпаки. Тож відносини між двома ісламістськими організаціями ще можуть змінитися.
Бойовики «Талібану» патрулюють вулиці Кабулу. 23 серпня 2021 року.
Getty Images
Ми будуємо не халіфат, а незалежне ЗМІ, однак нам теж буває непросто. Підтримайте «Бабель» донатом.