«Бабель»
У вас тільки-но закінчилася зустріч з потенційними керівниками фракцій у міськраді. Як вона пройшла і чим завершилася?
Була зустріч з представниками пʼяти політичних партій, які мають свої фракції у міськраді. Домовилися про наступну зустріч, яка відбудеться у пʼятницю [27 листопада]. Також ми зробили два звернення до міської виборчої комісії, щоб вона оприлюднила протокол зборів [від 24 листопада] — ми так і не зрозуміли, що це було, і результати виборів міського голови.
А самі депутати не пояснили вам, що це було — вони ж були там присутні?
Частина з них була. Є різні версії: одні говорять, що це була сесія, інші, що збори. Тому ми просимо організатора цього зібрання [міську комісію] дати протокол і пояснити, що це було.
Що це було, по-вашому? Кваліфікуйте якось цю зустріч.
Це були поствиборчі конвульсії. Коли відбулися вибори і зʼявилися результати перших екзит-полів, опівночі комісія терміново приймає рішення скликати сесію наступного дня, не попередивши депутатів, не зазначивши навіть місце проведення. Спочатку вони хотіли проводити цю зустріч у сесійній залі обласної ради — їм відмовили. Потім хотіли зібратися біля входу в Ратушу. Потім подумали, що то якось не пасує, і вирішили зайти у приміщення міської зали, де наразі триває ремонт. Взяли руками проголосували, що вони депутати, і розійшлися.
«Бабель»
Хто ідеолог і організатор цього зібрання?
За моєю інформацією, це група юристів, яка консультує [Григорія] Козловського
Якщо ці два бізнесмени змогли організувати таке зібрання, виходить, що вони контролюють частину нової міськради Львова?
Так виглядає. Комісія прийняла рішення провести засідання [міськради] третього грудня. Тут перемагає Садовий і терміново скликається сесія. Як це назвати?
Власне, у Києві це називають по-різному: рейдерство, тітушки. По-вашому, це спроба захопити місто?
Усі ці речі мають право на життя, але є закон, який треба поважати. Коли ми отримаємо протокол від комісії, будуть звернення до правоохоронних органів.
Порошенко
Петро Олексійович дуже багато часу провів у Львові під час виборчої кампанії. Була задіяна вся топноменклатура «Європейської солідарності» («ЄС») — приїздили [Олександр] Турчинов, [Юрій] Луценко, [Олексій] Гончаренко і багато депутатів. Усі ходили і розказували, який Садовий поганий. В одному ключі працювали канали, підпорядковані [Віктору] Медведчуку
Тим не менш, Порошенко — союзник, ідеолог чи знаряддя цих бізнесменів?
Так вони разом працювали. Виборча кампанія була в одному ключі. Хтось фінансував, хтось юридично підтримував, хтось був VIP-агітатором — це був один великий процес.
На виборах у Львові Порошенко і Медведчук були союзниками?
Якщо дивитись на інформаційний контент, то так. Як правило, їхні канали повторювали ті самі новини. Дуже часто це були фейки.
Медведчук і Порошенко декларують кардинально різні цінності, їх колаборація вас здивувала?
Так фактично Медведчука витягнули з анналів після 2014 року [коли Порошенко став президентом]. Він потрапив у рейтинги найбагатших українців за результатами діяльності в Україні з 2015 по 2019 рік.
Уточнімо, це завдяки Порошенку?
Я не досліджую це питання, а констатую те, що бачу з відкритих джерел.
«Бабель»
Якщо ми так часто згадуємо прізвища Козловського і Кривецького, розкажіть про природу вашого конфлікту.
Як вам сказати... Кривецький має вплив на партію «Свобода», Козловський — на фракцію «ЄС» [у Львівській міськраді]. І одна, і друга мають до мене претензії впродовж дуже довгого часу — це і є природа конфлікту.
Це ж бізнесмени, вони не про політику. Що їм конкретно потрібно зараз — майно, земля?
Напевно, є економічні інтереси, які не виходять назовні, але які штовхають до певних дій.
І, напевно, ви про них знаєте, але не говорите.
Як міський голова я багато про що знаю, але сьогодні мені важливо, щоб ми почали роботу з чистого аркуша і місто мало прогнозоване майбутнє. Я хочу, щоб ці пʼять фракцій працювали на конструктив.
Ви зараз говорите, як типовий політик, але, наприклад, Козловському потрібні [село] Брюховичі і [місто] Винники
На це та інші прямі питання про можливі перемовини з бізнесменами і можливу коаліцію в міськраді мер відповідав у дусі — компроміси можливі лише в рамках закону.
Якщо зараз «ЄС» захоче «свого» секретаря міськради, на такий компроміс підете?
Зазвичай на секретаря я пропоную особу, яка має найбільшу підтримку у депутатському корпусі і за моєї памʼяті мою пропозицію завжди підтримували депутати. Так планую зробити і цього разу. Я не конфліктна особа. Вибори закінчились, я за майбутнє.
Обережніше з заявами на кшталт «я за майбутнє», можуть не так зрозуміти
(Сміється) Так-так, напишіть, щоб було зрозуміло.
«Бабель»
Імʼя кандидата в секретарі ви зараз не назвете?
Я провів зустрічі з трьома фракціями — «Самопоміч», «Голос» і «Варта». Завтра [26 листопада] у мене буде зустріч з «ЄС» і в пʼятницю — зі «Свободою». Після цього вийду на якесь консолідоване рішення.
Давайте все ж зʼясуємо. З Києва виглядає, що у вас тут путч, у львівʼян намагаються вкрасти вибір, але ви дуже оптимістичний і говорите про мир. Що у вас буде далі — мир чи війна? Змовники програли?
Вони вдарилися об штангу і об перекладину водночас. Почитали закон і зрозуміли, що зробили речі, які не можна робити. Бо секретаря може запропонувати лише міський голова, а хтось із колег цього не знав. Думали, що депутати можуть собі зібратися, обрати секретаря і керувати, як захочуть.
З «бенефіціарами» частини депутатів — Козловським і Кривецьким — ви не пробували говорити?
Кривецького я останній раз бачив рік або півтора тому. Козловський був депутатом міської ради попередньої каденції — він приходив на засідання, я його бачив.
«Дзеркало тижня» писало, що у 2016 році він допомагав вам у конфлікті з Порошенком.
Це не відповідає дійсності.
З Порошенком ви плануєте зустрічатися?
Петро Порошенко — пʼятий президент України, це наша історія. Я маю людські нормальні відносини з усіма президентами. У Януковича статус президента Верховна Рада забрала. Якщо Порошенко приїде до Львова і матиме бажання зустрітися, звичайно, я з ним зустрінуся, чому ні?
Коли ми розмовляли минулого разу, ви казали, що не спілкуєтеся з [тоді заступником голови ОП Сергієм] Трофімовим. Зараз у регіонів новий куратор — Кирило Тимошенко. Ви вже з ним спілкувалися? Чого влада зараз хоче від вас?
Ми спілкувалися через Zoom минулого тижня з премʼєр-міністром, з мерами обласних міст, і Тимошенко брав участь у тих нарадах. Він сказав, що буде більше спілкуватися з регіонами.
Скільки разів за час кампанії з вами говорив Трофімов?
Жодного разу не телефонував і не приїздив.
Ви якісь проблеми Тимошенкові вже озвучували?
Я публічно озвучив найбільшу проблему на сьогодні — це реверсна дотація
А ви запитайте про це на наступній нараді у Кирила Тимошенка. Він курирує «Велике будівництво», яке отримало більшу частину грошей з «ковідного» фонду.
То він його курирує? Дякую за інформацію, цікаво.
Давайте про пандемію. Два тижні тому заповнюваність «ковідних» ліжок у Львівській області була 65 відсотків. Динаміка у вас дуже невтішна, що зараз — вільні ліжка ще є?
Є обласні лікарні і є міські комунальні, я відповідаю за міські. У нас останні три тижні досить рівна ситуація. Ми з самого початку резервували 920 ліжок для хворих на COVID-19. Зараз зайняті приблизно 570, з них COVID-19 — 380, інші — пневмонія. І ще до цього ми додали одне відділення на 350 ліжок. Зараз воно є вільним. Там стоять ліжка і підʼєднаний кисень… Одна річ, яку ми чітко вирахували — на сто хворих двоє будуть госпіталізовані.
Голова МОЗ [Максим] Степанов теж говорив, що з ліжками і киснем у регіонах усе добре, а волонтери на місцях писали, що насправді нічого немає. Коли ви говорите про ліжка, чи означає це, що у вас є кисень і концентратори для всіх, кому це потрібно?
У нас достатньо точок підключення кисню і достатня кількість концентраторів. Мені важливо, щоб на грудень ми мали 1 400 ліжок, а на січень близько 2 000. За наступні пару тижнів мають прийти ще 200 кисневих концентраторів.
«Бабель»
Щодо карантину вихідного дня. Ви сказали, що Львів, де багато ресторанів і барів, в яких люди сидять без масок, не виконуватиме це рішення уряду. Не хочете визнати, що з вашого боку це, зокрема, був популізм?
Ми щодня моніторимо ситуацію і бачимо динаміку. Стосовно карантину вихідного дня, ні один фаховий лікар не підтвердив мені, що він працює. Це просто демонстрація бурхливої діяльності. Найскоріше можна заразитися у громадському транспорті, у великому торговельному центрі, тому у суботу і неділю вони у Львові не працюють. А в маленькому магазинчику, куди впродовж дня зайде п’ятеро або десятеро людей, там мінімальна можливість зараження. Те саме з кафе, де будуть зайняті три-чотири столики по двоє людей, це ні на що не впливає.
У Львові 30 тисяч людей, які працюють у сфері ІТ, і ще близько 50 тисяч — у малому бізнесі, які самі себе годують. Якщо позбавити їх заробітку, вони прийдуть до мерії і скажуть: «Дайте нам гроші». Ви ж розумієте, що уряд жодної компенсації нікому не заплатить, тому що тих грошей фізично немає. У нас є проблема вчасно заплатити гроші пенсіонерам, медикам. МВФ сказав, що грошей цього року не буде. Антикорупційне законодавство ми не відновили, а це треба зробити.
Президент пропонував розігнати Конституційний суд, але Рада його не підтримала і реальної альтернативи не запропонувала. Якби ви були депутатом, підтримали б Зеленського?
Я б робив інакше. Якщо ви проаналізуєте минуле кожного члена КС, то знайдете багато цікавих моментів. Дуже часто задушевна розмова з людиною може дати цікавий ефект. Вона сама може написати заяву. У державі мають працювати СБУ, поліція, прокуратура, антикорупційна інфраструктура. Якщо вони усі працюють, немає проблем із суддями жодного рівня, хабарництвом і чиновниками.
Повернімося до COVID-19. Як ви сподіваєтеся зрозуміти, коли вже буде час не рятувати бізнес, а закривати все, щоб рятувати життя? Це має бути якась цифра у статистиці?
Це має бути рішення на рівні держави і воно має бути однакове для всіх. Якщо держава ухвалить рішення про повний локдаун, то його повинні виконувати усі.
А чому карантин вихідного дня не повинні , а повний локдаун — так?
Карантин вихідного дня не працює.
Якщо введуть повний локдаун, ви з цим не будете сперечатися?
Не буду.
Навіть якщо у вас буде контрольована епідемічна ситуація?
Якщо це рішення ухвалять на рівні держави, я розумітиму його логіку. Таке роблять у багатьох країнах світу, і це дає свій ефект.
Ми повинні добре вивчити досвід Словаччини і Австрії, які пішли на тестування, використовуючи тести на антиген
У вас знизилися надходження у бюджет, що буде із бюджетом міста на наступний рік?
Якщо коротко, мер сказав, що з грошима наступного року у Львова все має бути добре, навіть якщо в країні все буде не дуже. «Ми ж Львів. Хтось має показувати приклад у державі».
«Бабель»
Давайте про вічну тему — сміття. «Дзеркало тижня» писало, що ви обіцяли збудувати сміттєпереробний завод ще у 2006 році і за три каденції так цього й не зробили. За цю каденцію збудуєте?
У 2006 році я не обіцяв побудувати завод, ви не знайдете цьому жодного підтвердження. Я пам’ятаю, що говорив. До 2016 року тонна утилізації відходів на полігоні вартувала 2—3 долари, а тонна утилізації на заводі з переробки в Європі — від 40 до 120—150 доларів. Тобто, будь-який збудований сьогодні такий завод — це планово збитковий об’єкт. В Європі їх дотують за рахунок грантів і коштів Європейського Союзу.
Ми почали будувати завод у Львові. Сьогодні завершені підготовчі роботи, підведені усі комунікації й мережі, є рішення Європейського банку щодо компанії, яка будуватиме другий етап, є станція компостування. Це будівництво є можливим виключно за рахунок гранту Євросоюзу на 10 мільйонів євро. Плюс 25 мільйонів євро пільгового кредиту на десять років. Якщо б не ці кошти, ми б не змогли його збудувати.
То добудуєте?
Плануємо завершити будівництво орієнтовно через два роки — це умова Європейського банку. Якщо виникне проблема, я вам скажу.
Останнє питання — ідеологічне. Протягом останнього року Порошенко і його прихильники активно мусують тезу, що після перемоги Зеленського міжнародний вектор України змінився, ми почали рухатися у бік Росії. Як голова, мабуть, найбільш проукраїнського міста, що думаєте про цю теорію?
А які ви маєте факти, що Україна змінила вектор свого напрямку?
Ми не маємо, але про це дуже багато говорять у соцмережах.
Відносини з Європейським Союзом нормальні, зі Сполученими Штатами, Канадою і Великою Британією — теж. З Росією відносин немає, це агресор. Що змінилося за останні два-три роки з точки зору позиціювання — нічого. Чи є ефективність — важко оцінювати. Євросоюз закрився — там багато викликів і на Україну немає часу. США вирішують, як житимуть далі — ми теж залишилися осторонь. А от коли українські політики починають займатися деструкцією, то розкачують наш український човен.