Південно-Африканська Республіка, парламентські вибори в травні 2024 року
У ПАР голову держави
Володимир путін вітає президента ПАР Сиріла Рамафосу на саміті росія-Африка в Санкт-Петербурзі, 27 липня 2023 року.
Getty Images / «Бабель»
У 2024 році все може змінитися. За різними опитуваннями, АНК може набрати лише 41—46,5%. Головна опозиційна партія «Демократичний альянс»
Ба більше, він засуджує АНК і чинного президента Сиріла Рамафосу за співпрацю з росією. На початку 2023 року зʼявилися чутки, що ПАР може постачати зброю до росії. Стенгейзен був першим і найгучнішим південноафриканським політиком, який вимагав розслідування і критикував Рамафосу за угоди з путіним.
Шансів взяти більшість у «Демократичного альянсу», ймовірно, немає. Але якщо більшості не буде і в АНК, тоді доведеться формувати коаліцію. Дві інші партії, що мають шанси пройти в парламент, — проросійська націонал-соціалістична партія «Борці за економічну свободу»
За словами Стенгейзена, головне завдання «Демократичного альянсу» — завадити АНК і «Борцям за економічну свободу» утворити коаліцію, бо це може призвести до авторитаризму в країні. Для України це теж буде найгіршим варіантом.
Північна Македонія, парламентські вибори 8 травня 2024 року
У Північній Македонії однопалатний парламент, більшість в якому зараз має коаліція на чолі із «Соціал-демократичним союзом»
СДСМ — проєвропейська і прозахідна партія, саме під її керівництвом Македонія у 2020 році вступила в НАТО. Пендаровський ще в червні 2022 року, на тлі великої війни в Україні заявив, що росія — найбільша загроза для балканських країн. І для Північної Македонії зокрема, відтоді як країна взяла курс на інтеграцію в ЄС і НАТО. Також Пендаровський підтримує вступ України в НАТО.
Кандидат у президенти від СДСМ Стево Пендаровський під час передвиборчого мітингу в Скоп’є 14 квітня 2019 року, напередодні президентських виборів 21 квітня.
Getty Images / «Бабель»
Опозиційна партія ВМРО-ДПМНЄ
З 2006 до 2016 року ВМРО-ДПМНЄ мали більшість у парламенті, а коли втратили владу на виборах, то намагалися штурмувати парламент
Чоловік, поранений під час штурму парламенту прихильниками партії ВМРО-ДПМНЄ, Скоп’є, 27 квітня 2017 року.
Getty Images / «Бабель»
За опитуваннями, на виборах цього року ВМРО-ДПМНЄ може отримати 39,2% голосів, а СДМС — лише 21,8%. В такому разі доля майбутньої коаліції залежатиме від інших партій. Третя за популярністю партія — «Демократичний союз за інтеграцію» з можливими 10—11%. В чинному парламенті вона в коаліції з СДМС, але в минулому бувала і в коаліції з ВМРО-ДПМНЄ.
Бельгія, парламентські вибори 9 червня 2024 року
В Бельгії доволі складна система виборів, там немає загальнонаціональних партій. Провінції Фландрії голосують за свої партії, провінції Валлонії — за свої, і лише Брюссельський столичний регіон вибирає з усіх, що є. Потім уже в парламенті партії з різних регіонів формують союзи. Наприклад, фламандські «зелені» Groen і валлонські Ecolo в парламенті діють майже як одна партія.
В обох палатах парламенту більшість зараз має коаліція соціал-демократів, лібералів і «зелених». Опозиція — консерватори з «Нового фламандського альянсу»
Лідер «Фламандського інтересу» Том Ван Грікен виступає з промовою на традиційному новорічному прийомі партії в Лондерзелі, 15 січня 2023 року.
Getty Images / «Бабель»
Судячи з опитувань, популярність фламандських правих за останні пʼять років зросла. Якщо у 2019 році за «Фламандський інтерес» проголосували 11,9% виборців, то зараз їхня підтримка — 25—27%. Те саме і з «Новим альянсом» — 16% на виборах 2019 року та 20—22% за нинішніми опитуваннями.
Якими будуть фінальні результати, сказати важко, тим більше, що у франкомовній Валлонії на першому місці, за опитуваннями, все ж Соціалістична партія, яка і зараз є ядром коаліції. Але сформувати таку саму коаліцію після наступних виборів і залишити правих в опозиції буде значно важче.
Відверто проросійських партій у Бельгії немає. Хоча у 2014 році представник «Фламандського інтересу» Франк Крелейманн і ще двоє членів партії були «спостерігачами» на незаконному російському «референдумі» в Криму. Але зараз від відверто проросійських заяв партія утримується. І навіть зробила виняток для українських біженців, заявивши, що загальна антиіммігрантська риторика «Фламандського інтересу» їх не стосується.
Є ще один нюанс. Саме в Бельгії заморожені €200 мільярдів російських активів. Депутат від партії Ecolo і голова Комітету з міжнародних відносин Самуель Коголаті в інтервʼю «Бабелю» казав, що є теоретична можливість передати ці активи Україні. Але, за його словами, саме консервативні парламентарі найчастіше виступають проти, бо бояться, що після цього Бельгія вже не буде привабливим місцем для державних і приватних активів загалом.
Молдова, президентські вибори восени 2024 року
У цьому році закінчується термін президентства Майї Санду. Вона вже заявила, що буде балотуватися вдруге і стане головним кандидатом проєвропейських політичних сил. Майже всі інші кандидати, які мають шанси на перемогу, — проросійські.
Президент України Володимир Зеленський і президент Молдови Майя Санду на саміті European Political Community (EPC) у Булбоаці, Молдова, 1 червня 2023 року.
Getty Images / «Бабель»
Вже заявив про свою участь у виборах Ренато Усатий — молдавсько-російський бізнесмен, якого у 2016 році звинувачували в погрозах посадовим особам, зокрема тодішньому президенту Молдови Миколі Тимофті. З 2016 до 2019 року Усатий жив у Москві, поки Інтерпол не визнав справу проти нього політичним переслідуванням.
Ще один імовірний кандидат — колишній президент Молдови Ігор Додон
Володимир путін вітає президента Молдови Ігоря Додона під час зустрічі в Кремлі, Москва, 30 січня 2019 року.
Getty Images / «Бабель»
Четвертою кандидаткою може стати Ірина Влах, яка з 2015 до 2023 року керувала Гагаузькою автономією
На кого саме з опонентів Санду зробить ставку росія — поки що сказати важко. Але за опитуваннями, найбільше шансів перемогти у Додона. Якби вибори пройшли в грудні 2023 року, то Санду набрала б до 30% голосів, а Додон — 24%. Тоді б між ними відбувся другий тур, у якому вже переміг би Додон — 46% проти 35%. Рейтинги Усатого та Влах набагато нижчі — по 5—6%. І в уявному другому турі Санду перемогла б обох.
Грузія, парламентські й президентські вибори 26 жовтня 2024 року
В чинному парламенті більшість має партія «Грузинська мрія — Демократична Грузія». Вона формувала уряд, а її засновник – бізнесмен Бідзіна Іванішвілі. Політика керівної партії Грузії була двоякою. З одного боку, Грузія офіційно й поступово йшла в ЄС і навіть отримала статус кандидата в грудні 2023 року. З іншого — того ж року партія та уряд постійно йшли на поступки росії. Наприклад, відмовилися продовжувати дію санкцій проти деяких російських посадовців, відновили авіасполучення з рф.
Грузинський мільярдер Бідзіна Іванішвілі виступає під час першого з’їзду політичної партії «Грузинська мрія» в Тбілісі, 11 грудня 2011 року.
Getty Images / «Бабель»
У жовтні 2023 року «Грузинська мрія» навіть спробувала оголосити імпічмент президенту Грузії Саломе Зурабішвілі, через її занадто проєвропейську та проукраїнську позицію.
Вибори в цьому році можуть багато що змінити. За опитуваннями, «Грузинська мрія» може набрати лише 36,6%. А опозиційний альянс «Платформа перемоги»
Пʼятого січня 2024 року Бідзіна Іванішвілі, який три роки майже не зʼявлявся на публіці, заявив, що повертається в політику й особисто поведе «Грузинську мрію» на вибори. Опозиціонери у відповідь заявили, що повернення Іванішвілі — ознака того, що росія намагатиметься вплинути на результати виборів.
Також у 2024 році в Грузії пройдуть президентські вибори, уперше за новою системою — не прямим голосуванням, а через колегію виборників, яку призначає Центральна виборча комісія. Колегії ще немає, тож робити прогнози про ці вибори поки що зарано. Але й президент у Грузії має досить скромні повноваження. Ключові вибори — парламентські.
Індія, парламентські вибори навесні 2024 року
В Індії обиратимуть депутатів Лок Сабха — нижньої палати парламенту
Прем’єр-міністр Нарендра Моді вітає прихильників під час урочистостей після перемоги партії на виборах до законодавчих зборів штатів Мадхья-Прадеш, Раджастан і Чхаттісгарх, Нью-Делі, 3 грудня 2023 року.
Getty Images / «Бабель»
Головна опозиція — «Індійський національний інклюзивний альянс розвитку», центром якого є лівоцентристська партія «Індійський національний конгрес» та її лідер Маллікарджун Харге.
Загалом у нижній палаті зараз є представники понад 40 різних партій, але «Бхаратія джаната» найбільша — 290 з 543 місць, що разом із союзниками по коаліції дає їй більшість. За опитуваннями, коаліція Моді, найімовірніше, знову переможе, набравши 42% голосів. Але опозиційна коаліція Харге дихає їй у спину — 38%.
Будь-який результат мало що змінить для України. Один з лідерів опозиції Рахул Ганді
Мексика, президентські й парламентські вибори 2 червня 2024 року
Наступні президентські вибори в Мексиці цікаві вже тим, що два основні кандидати, які мають найбільші шанси на перемогу, — жінки. Хоча раніше президентами країни були виключно чоловіки. Чинний президент Лопес Обрадор
Основна кандидатка — Клаудія Шейнбаум, за опитуваннями, за неї готові голосувати щонайменше 58% мексиканців. Шейнбаум з родини литовських і болгарських євреїв, які ще в першій половині ХХ століття емігрували в Мексику. Вона доктор фізичних наук, кліматолог і колишній мер Мехіко
Клаудія Шейнбаум на зустрічі з прихильниками 9 грудня 2023 року в Койоакані, Мексика. Сочіл Гальвез вітає прихильників в Оахаці, Мексика, 5 січня 2024 року.
Getty Images / «Бабель»; Facebook / «Бабель»
Її суперниця — Сочіл Гальвез, мексиканка індіанського походження
Обидві кандидатки публічно засудили вторгнення росії в Україну, також обидві наголошують, що Мексика — нейтральна країна. І закликають негайно припинити бойові дії. При цьому різниця в поглядах на зовнішню політику все-таки є. Гальвез обіцяє домовитися з Дональдом Трампом, якщо той переможе на виборах у США, і вважає, що як бізнесмени вони знайдуть спільну мову. «Широкий фронт Мексики» загалом орієнтується на співпрацю з політично ближчими йому республіканцями. Шейнбаум і MORENA — з Джо Байденом і демократами.
Парламентські вибори в Мексиці, скоріш за все, не принесуть сюрпризів. У MORENA такий самий рейтинг, як і в Шейнбаум, — близько 60%. Тому партія, імовірно, отримає більшість у парламенті.
Ви теж можете зробити вибір — просто зараз проголосувати за якісну журналістику донатом: 🔸 у гривні, 🔸 у криптовалюті, 🔸 Patreon, 🔸 PayPal: [email protected]