Які вакцини є в Україні? Яка з них найкраща?
В Україні зараз можна зробити щеплення однією з пʼяти сертифікованих вакцин:
- Comirnaty/Pfizer-BioNTech (США) — 1 432 070 доз 1 064 700 доз у рамках ініціативи COVAX від ВООЗ і ЮНІСЕФ та 367 370 доз за прямим контрактом.
- CoronaVac/Sinovac Biotech (Китай) — 1 900 000 доз Ще 5 325 000 доз прибудуть у липні 2021 року.
- Oxford/AstraZeneca (Південна Корея) — 367 200 доз
- Covishield (Oxford/AstraZeneca з Індії) — 500 000 доз
- Oxford/AstraZeneca (Італія) — 705 600 доз
Ефективність вакцини від Sinovac становить 50—80 відсотків. AstraZeneca ефективна у 73—79 відсотках випадків. Pfizer-BioNTech — у 92—95 відсотках. Це означає, що ймовірність захворіти для конкретного вакцинованого знижується в середньому на відповідну кількість відсотків.
Пам’ятайте, що жодна з наявних у світі вакцин не захищає на 100 відсотків, а частина вакцинованих все одно підчепить ковід. Але, найімовірніше, будь-яка вакцина захистить від ускладнень і важкого перебігу хвороби.
А вони мають протипоказання та побічні ефекти? Як підготуватися до щеплення?
Побічні ефекти можуть бути, бо сама суть вакцинації — викликати імунну реакцію організму та навчити ваш імунітет боротися з коронавірусом
За даними ВООЗ, основних протипоказань до вакцин усього два:
- Важка алергічна реакція на будь-який з компонентів вакцини в минулому.
- Наявність активного захворювання або симптомів ковіду на час щеплення.
Консультативний комітет з практики імунізації США уточнює, що вакцинацію краще відкласти, якщо ви зараз хворієте на інше інфекційне захворювання, бактеріальне чи вірусне. Однак щеплення можна зробити, щойно основні симптоми зникнуть і нормалізується температура.
МОЗ додає до цих загальних правил ще кілька:
- Вакцинуватися від ковіду можна через 14 днів після щеплення від інших інфекційних хвороб.
- Робити щеплення від інших хвороб краще через 28 днів після вакцинації від ковіду. Якщо щеплення від ковіду є перепоною для планової вакцинації — за віком чи за схемою, через 14 днів. Ці рекомендації не стосуються вакцинації за екстреними показаннями.
- Вагітним краще відкласти вакцинацію до пологів. Якщо жінка завагітніла між першим і другим щепленням від ковіду — друге краще відкласти.
- До складу мРНК-вакцин від ковіду — Pfizer і Moderna — входить поліетиленгліколь, тому людям з алергією на цей компонент краще проконсультуватися з лікарем перед щепленням.
Тож підготуватися до вакцинації — означає взяти до уваги всі ці нюанси. Якщо ви сумніваєтеся щодо алергічних реакцій вашого організму на вакцину або маєте хронічні хвороби, краще попередньо проконсультуватися із сімейним лікарем.
А може, не вакцинуватись? Якщо я вже перехворів чи просто хочу природні антитіла...
Краще вакцинуватись. Захиститися від коронавірусу складно, а дізнатися наперед, як саме він вплине на організм, — неможливо. Більшість людей хворіють у легкій формі, однак до 20 відсотків інфікованих мають серйозні ускладнення — двосторонню пневмонію, проблеми із серцем та іншими органами. Також у тих, хто перехворів, може розвинутися «затяжний ковід».
Навіть якщо ви вже перехворіли, вакцина не зашкодить, а тільки зміцнить імунітет. До того ж ВООЗ вважає, що вакцини допоможуть краще перенести зараження новими штамами ковіду.
Добре, вмовили. То як мені вакцинуватись?
Найпростіший шлях — зробити щеплення в центрі вакцинації. У Києві такий центр працює у Міжнародному виставковому центрі
Записатися на вакцинацію можна через додаток держпослуг «Дія» чи на медичному сервісі HELSI.me. Повідомляти про це свого сімейного лікаря необов’язково, але декларацію з ним краще укласти заздалегідь. Навіть якщо на HELSI.me вільні місця на вакцинацію у вашому центрі відсутні, можна просто приїхати туди в робочий час і стати в живу чергу. Зараз у таких центрах вакцинують препаратом CoronaVac. Із собою треба мати паспорт та ідентифікаційний код, щоб підтвердити особу і заповнити бланк.
А якщо я хочу іншу вакцину?
Тоді треба її шукати. Офіційно вакцинами Pfizer і AstraZeneca в Україні щеплять лише окремі категорії населення — медиків, вчителів, соціальних працівників, людей похилого віку. Але на практиці люди іноді відмовляються вакцинуватись, і є можливість отримати дозу замість них. Тут якихось конкретних порад немає — питайте родичів і знайомих, раз на тиждень телефонуйте своєму сімейному лікарю.
Але краще все ж не затягувати з вакцинацією та робити щеплення доступною вакциною CoronaVac.
Крім того, Міністерство охорони здоров’я розпочало запис на вакцинацію для компаній зі штатом понад 50 співробітників. Так, Pfizer-BioNTech! Але на 24 червня вже є 1 447 таких заявок — загалом на 216 893 особи. Тому, імовірно, чекати доведеться довго.
Після щеплення треба щось робити?
Імовірно, вас попросять хвилин двадцять не відходити далеко від місця вакцинації — на випадок несподіваної важкої алергічної реакції. Після цього вам треба стежити за своїм станом, краще провести наступні одну-дві доби вдома. Якщо піднялася висока температура, її можна збити парацетамолом. Місце уколу рекомендують не мочити десь одну добу. Про тривалу тяжку реакцію організму на вакцину треба повідомити сімейного лікаря.