Китайські дослідники з державних інституцій у науковому журналі Nature оприлюднили аналізи зразків, взяті в диких тварин, зокрема в єнотоподібних собак, на ринку Хуанань, у яких виявили вірус SARS-CoV-2.
Китайці всього дослідили 1380 зразків на території ринку морепродуктів і диких тварин Хуанань і навколо нього. Вони взяли 923 проби з навколишнього середовища, серед яких вміст холодильників і морозильних камер, і 457 проб від 18 видів тварин, зокрема, безпритульних і акваріумних.
Перший рецензований аналіз підтверджує, що мазки з ринку містили генетичний матеріал диких тварин і дали позитивний результат. Тобто тварина могла бути проміжним хазяїном вірусу, який заразив людей.
Дослідники проте кажуть, що висновки все ще недостатні, щоб дати остаточний доказ того, що SARS-CoV-2 виник через передачу від тварини до людини.
Міжнародні вчені вважають, що єнотоподібні собаки «найбільш імовірні переносники» хвороби, тоді як китайці зауважують: зразки взяли вже через місяць після спалаху коронавірусу, мовляв, це люди могли заразити тварин.
Голова Всесвітньої організації охорони здоровʼя Тедрос Адханом Гебреєсус, як пише Reuters, просить Китай надати повну інформацію про походження COVID-19, наголошуючи, що ВООЗ розглядатиме всі гіпотези, де і як виник вірус SARS-CoV-2, бо китайські досліди «не дають відповідей».
- 21 березня президент США Джо Байден підписав закон, який зобовʼязує розвідувальну спільноту розсекретити якомога більше наявної інформації про походження коронавірусу.
- У лютому 2023 року Міністерство енергетики США дійшло висновку, що пандемія коронавірусу, швидше за все, виникла внаслідок витоку з лабораторії. Директор ФБР Крістофер Рей також вважає, що COVID-19 витік із лабораторії в китайському Ухані.
- Заява Рея пролунала за кілька днів після виходу матеріалу The Wall Street Journal про доповідь Міністерства енергетики США. У ньому відомство повідомило, що пандемія COVID-19 мала лабораторне походження. Міненерго стало другим федеральним відомством США після ФБР, яке дотримується версії про витік вірусу з лабораторії, пише WSJ. Ще чотири розвідувальні агентства вважають, що вірус виник природним шляхом, а два ще не визначилися, зокрема ЦРУ, уточнює газета.
- Представниця МЗС Китаю Мао Нін, коментуючи матеріал WSJ, закликала припинити дискредитувати Пекін і політизувати питання походження коронавірусу.