До Одеси прибув придбаний Україною криголам James Clark Ross

Автор:
Олег Панфілович
Дата:

До Одеси прибув придбаний Україною британський криголам James Clark Ross.

Про це свідчать дані ресурсу Marine Traffic.

Криголам вже перебуває в одеському порту. Національний антарктичний науковий центр привітав прибуття судна. «З Данії в Україну, через три моря — Північне, Середземне та Чорне, нашого красеня привели два капітани: український капітан Олег Новосильний та британський «капітан-наставник» Саймон Воллес», — йдеться у повідомленні центру.

Наступні тижні триватиме дооформлення необхідних документів та технічна інвентаризація судна. Після цього відбудеться офіційне представлення криголама для медіа та буде оголошено його нову назву. Також планується час для екскурсійного відвідування судна.

Криголам James Clark Ross був побудований британською компанією Swan Hunter Shipbuilders на верфі у Волсенді. На воду його спустили в 1990 році. Протягом останніх 30 років криголам виконував роль світової дослідницької платформи для біологічних, океанографічних і геофізичних досліджень.

Судно довжиною майже 100 метрів і водотоннажністю 5 732 тонни може йти зі швидкістю два морських вузли (майже 4 км на годину) через льодове поле товщиною 1 метр. Максимальна льодова перешкода для проходження — 4 метри. Екіпаж криголама складається з понад 20 членів. На його борту можуть перебувати кілька десятків людей.

У середині серпня стало відомо, що Україна придбала James Clark Ross за $5 мільйонів. За словами директора Національного антарктичного наукового центру Євгена Дикого, судно дозволить проводити масштабні дослідження Південного океану, а з часом і Арктики, і самостійно доставляти експедиції та вантажі на українську станцію «Академік Вернадський». Дикий додав, що James Clark Ross важливий ще як символ — саме він у 1996 році привіз першу українську антарктичну експедицію на станцію «Фарадей», яку в результаті отримала Україна.

  • В Україні з 2001 року не було власного судна для антарктичних експедицій. Щороку країна фрахтує іноземні судна.
  • У листопаді 2019 року Кабмін виділяв на криголам 252 млн грн, але кошти перерозподілили повторно лише у 2021 році. У липні Євген Дикий розповів, що James Clark Ross дістанеться Україні за $5 млн, хоча початкова ціна була в районі $10 млн. Окремо доведеться платити за доставку криголама і його дообладнання.