Американське видання CNN з посиланням на трьох колишніх високопосадовців української розвідки повідомило, що розвідка США нібито підтримувала спецоперацію щодо затримання членів «Приватної військової компанії Вагнера».
За словами представників української розвідки, операція отримувала американські гроші, технічну допомогу та поради від ЦРУ щодо того, як затримати російських найманців.
Утім, високопосадовець США на правах анонімності назвав ці твердження «хибними». Він підтвердив, що американська розвідка знала про українську спецоперацію, але наголосив, що вона не була причетна до її проведення.
Чиновник припустив, що заяви про причетність США можуть бути спробою розділити чи перекласти провину за провал операції.
Так, українські розвідники розповіли CNN, як відбувалася підготовка до затримання «вагнерівців». Спершу українські агенти видавали себе за представників російської ПВК, які шукали найманців. Вони пропонували контракт за привабливою ціною, яка вища ринкової — $5 тисяч на місяць. Завдання — захищати нафтові обʼєкти Венесуели.
На цю пропозицію відгукнулися сотні потенційних російських підрядників. Розвідники кажуть, що таким чином вони отримали «безпрецедентну можливість» виявляти людей, яких підозрюють у військових злочинах.
Потім вони почали телефонувати тим, хто відгукнувся — люди, яких і шукала розвідка, самі надсилали докази того, ким вони були: дані про військових досвід, окремі битви чи конфлікти, у яких вони брали участь. Розвідники отримували фото посвідчення особи, а також фото та відео, що підтверджували участь у війні на Донбасі та в інших місцях.
Читайте також:
- «Можливо, у справі «вагнерівців» не було ні помилки, ні зради, а було щось третє». Шеф-редактор The Insider Роман Доброхотов — про роботу з Bellingcat, соціопата Путіна та Росію без інтернету
- «За “вагнерівцями”, однозначно, стежили українські спецслужби». Радник голови ОП Олексій Арестович — про роботу на Єрмака, “Майбах” Коломойського і вежі Кремля
- 29 липня 2020 року в Мінську затримали 33 бойовиків російської «ПВК Вагнера», 13 з яких точно воювали проти України на боці «ДНР» і «ЛНР». Україна запросила екстрадицію бойовиків, проте Білорусь передала «вагнерівців» Росії. Згодом «Комсомольська правда» повідомила, що арешт бойовиків у Білорусі був українською спецоперацією.
- Далі про «операцію українських спецслужб» почали писати українські журналісти. Головний редактор видання «Цензор.нет» Юрій Бутусов написав, що СБУ і ГУР Міноборони виманювали бойовиків в Україну, але голова ОП Андрій Єрмак запропонував перенести фінальний етап операції, і вона провалилася — бойовиків заарештували в Білорусі. Схожу інформацію опублікували журналістка Яніна Соколова, видання «Українська правда» і «Дзеркало тижня».
- Президент України, голова ОП Андрій Єрмак, а також СБУ і Служба зовнішньої розвідки стверджують, що ніякої операції не готували, а медіа поширюють російську дезінформацію. Проте ексглава Офісу президента Андрій Богдан підтвердив існування спецоперації, а пʼятий президент Порошенко заявив, що у 2018 році особисто її санкціонував.
- У міжнародній групі розслідувачів Bellingcat почали знімати фільм про провал «вагнерівської» спецоперації. Там запевнили, що мають докази її існування. Розслідування планують опублікувати двома частинами — інтерв’ю та фактаж.