Відсьогодні водії Uber у Британії вважаються найманими працівниками з відповідними правами

Автор:
Дмитро Мирончук
Дата:
Відсьогодні водії Uber у Британії вважаються найманими працівниками з відповідними правами

Elliott Brown / Flickr

З 17 березня водії, що працюють з платформою Uber у Великій Британії, вважаються її найманими працівниками. Чотирирічний процес закінчився тим, що Верховний суд відхилив апеляцію компанії, на яку в країні працює близько 70 тисяч таксистів.

Згідно з постановою, водії не будуть визнаватися штатними співробітниками, але отримуватимуть мінімальну платню, вихідні на свята, а також пенсії.

«Водії Uber отримають оплачувану відпустку, будуть автоматично зараховані в пенсійний план і будуть отримувати мінімальну заробітну плату (яка у Великій Британії називається «прожитковий мінімум») в якості мінімального заробітку, а не вищого порогу заробітку», — постановив суд.

Документ також проголошує, що водії негайно отримають вигоду від статусу працівників, зберігаючи при цьому гнучкість вибору, де і коли вони будуть їздити. Зазначається, що з 2018 року водіям Uber надається безкоштовне медичне страхування, а також виплати через вагітність, пологи та батьківство.

Компанія при цьому вітає рішення суду і називає день його ухвалення (16 березня) «важливим днем для всіх водіїв у Великій Британії».

«Uber — лише частина великої індустрії приватного найму, тож ми сподіваємось, що всі інші оператори долучаться до нас у покращенні якості роботи для цих важливих співробітників, що є невід’ємною частиною нашого буденного життя», — цитує постанова суду заяву регіонального менеджера компанії Джеймі Гейвуда.

Як пише The Verge, ця судова справа є однією з найбільших перемог водіїв на сьогоднішній день, особливо зайнятих у гіг-економіці Британії. Однак ще кілька місяців тому в Каліфорнії водіїв на референдумі вирішили не визнавати найманими робітниками, і Uber профінансувала кампанію за відповідне рішення.

Попри численні заяви про те, що поширення трудових прав на прекарних робітників спричинить підйом цін, великі компанії з гіг-сфери все одно підняли ціни. Uber планує закріпити становище водіїв як не-робітників і в Європейському Союзі.

Справу проти Uber у Британії розпочали ще в 2016 році з подачі двох водіїв, які скаржились, що компанія надто сильно контролює їх при тому, що не визнає себе роботодавцем.

Uber та інші подібні компанії з гіг-сфери стверджують, що визнання водіїв найманими працівниками ускладнить можливість працювати за бажанням, і плюси гнучкості їхнього графіка перевищують усі плюси від наявності трудових прав.

При цьому виконавчий директор Uber Дара Хосровшахі вважає, що гнучкість сама по собі не надто важлива, а тому не може існувати за рахунок соціального захисту. Однак, за його словами, до такого компромісу компанію примушують «застарілі закони про працю».