Дослідження десятків тисяч прадавніх скелетів людей підвело до висновку, що наше тіло адаптується до боротьби з хворобами, які також розвиваються, щоб стати з часом менш смертоносними. Нещодавня наукова робота групи австралійських вчених розповідає про те, як людство адаптується, щоб впоратися з захворюваннями в майбутньому.
Про це пише Science Alert.
За даними дослідників, мікроби мутують для того, щоб краще розмножуватися та забезпечувати виживання якомога більшої кількості своїх носіїв, що з часом знижує важкість викликаних ними захворювань. Зрештою, патогени досягають своєрідного «перемирʼя» з людським тілом.
Всього австралійські вчені вивчили сліди хвороб на майже 70 тисячах скелетів, чий вік варіюється від сьомого тисячоліття до нашої ери і аж до сучасності.
Науковці вивчили наслідки таких захворювань, як проказа, туберкульоз та трепонематози
Жодна з хвороб — проказа, туберкульоз та трепонематози — не вбиває людину-носія одразу, що допомагає інфекції поширюватися. Однак відчутне зниження поширеності цих хвороб свідчить, про те, що або людський імунітет став до них більш стійким, або ж інфекції стали менш небезпечними.
Зазначається, що з погляду еволюції для патогена є сенс завдавати менше шкоди господарю, від якого залежить його існування. Тож високий рівень заразності, ймовірно, є лише тимчасовим еволюційним явищем, інтенсивність якого з часом зменшується. Принаймні це справедливе припущення щодо хвороб, розглянутих у науковій роботі.
Це дослідження є частиною палеопатології — науки, що вивчає давні хвороби людей на прикладі скелетів, мумій, давніх документів, літературий й мистецтва. Цей розділ знання стає все більш популярним, оскільки завдяки збереженню ознак патологій на твердих тканинах організму — кістках і зубах — можна простежити процес спільної еволюції людей та інфекційних захворювань.
- Кількість нових випадків зараження коронавірусом зменшується в більшості країн після стрімкого підйому на початку січня, як і кількість смертельних випадків. Уперше від початку пандемії таке відбувається фактично в усіх регіонах світу.
- Науковці з Чиказького університету дійшли висновку, що безсимптомних хворих на коронавірус насправді значно більше, ніж вважалося раніше — близько 80%. Також безсимптомні хворі відповідальні за 50% від усіх випадків зараження.
- Науковці дослідили новий метод боротьби з ожирінням, який успішно випробували на 2 тисячах людей. При поєднанні дієти, фізичних вправ та ін’єкцій препарату «Семаглутид» учасники дослідження протягом більш ніж року втратили до п’ятої частини своєї ваги.