Україна у 2020 році покращила показники в Індексі сприйняття корупції — на 3 бали, порівнюючи з 2019 роком. Про це йдеться у звіті міжнародної організації Transparency International.
В Індексі 0 балів означає, що рівень сприйняття корупції в державі дуже високий (майже тотальна корупція), а 100 — дуже низький (корупція майже відсутня).
У 2020 році Україна отримала 33 бали й посідає 117 місце зі 180 — у 2019 році було 30 балів і 126 місце.
«Такий результат вказує на позитиви, які сталися в Україні в останні два роки, особливо до весни 2020 року, і не враховують резонансні події останніх місяців», — зазначили в організації.
Наразі своє 117 місце Україна ділить з іншими країнами, які теж набрали по 33 бали: Єгипет, африканська Есватіні (Свазіленд), Непал, Сьєрра-Леоне та Замбія. У рейтингу Україна опинилася між Молдовою і Філіппінами (34 бали і 115 місце) та Нігером (32 бали і 130 місце).
Середній бал у ЄС — 66, у світі — 43. Абсолютними лідерами залишаються Нова Зеландія та Данія — вони додали по одному балу і тепер мають по 88 зі 100. Фінляндія, як і торік, посідає третю сходинку — разом із Сінгапуром, Швецією та Швейцарією. У кінці списку опинилися Сирія (14 балів), Сомалі (12) та Південний Судан (12).
Росія має 30 балів і 129 місце (у 2019 році було 28 балів і 137 місце).
Читайте також:
Чому показник України покращився? Transparency International вважає, що індекс України у 2020 році покращився завдяки запуску Вищого антикорупційного суду та перезапуску Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Саме ці події завершили ланцюжок створення антикорупційної інфраструктури в Україні, що до цього могла працювати лише частково. Проте за останній рік у країні вималювалися ризики, які можуть суттєво відкинути Україну назад у сфері подолання корупції.
Читайте також:
Що далі робити? На 2021 рік Transparency International дала Україні такі рекомендації, які мають допомогти знизити рівень корупції:
- Запровадити прозоре та підзвітне управління публічними активами і гарантувати подальший розвиток сфери закупівель.
- Забезпечити незалежність антикорупційної інфраструктури.
- Сформувати професійну та незалежну судову владу.
На початку 2020 року Transparency International надала пʼять рекомендацій, які б могли покращити показники України в Індексі. Частково виконали лише 2 з них. Невиконаними залишаються рекомендації, які стосувалися:
- формування незалежної судової влади;
- позбавлення СБУ повноважень щодо економічних злочинів;
- забезпечення незалежності антикорупційних органів.
Transparency International — антикорупційна організація, яку заснував у Берліні у 1993 році колишній директор Світового банку Пітер Айґен. Організація найбільш відома за Індексом сприйняття корупції та Глобальним корупційним барометром. Місія організації в Україні — знизити рівень корупції.
- 27 жовтня Велика палата КСУ визнала неконституційною кримінальну відповідальність за недостовірне декларування та приховування майна. Пізніше стало відомо, що КС визнав неконституційними повноваження НАЗК моніторити спосіб життя чиновників.
- 27 січня 2021 року Зеленський ввів у дію рішення РНБО про позбавлення волі за недостовірне декларування.