Комітет Верховної Ради з правової політики схвалив зміни до законопроєкту про судоустрій та статус судів, який закріплює за Вищою радою правосуддя контроль над судовою системою в Україні.
Про це у Facebook повідомив член правління адвокаційного центру DEJURE Михайло Жернаков.
«Неочищена ВРП, яка відмазувала фігурантів плівок Вовка і суддів Майдану, отримає повний контроль над формуванням ВККС, а роль міжнародних експертів у процесі буде знівельована», — написав Жернаков.
Він додав, що після ухвалення цього законопроєкту Вища рада правосуддя зможе «наповнити суди двома тисячами підконтрольних суддів».
«Депутатів не зупинило те, що текст законопроєкту повністю суперечить Меморандуму України з МВФ, висновку Венеційської комісії, рекомендаціям послів G7 та ЄС», — скаржиться Жернаков.
- У жовтні 2019 року Верховна Рада ухвалила закон про «судову реформу» Зеленського. Документ скорочує кількість суддів Верховного суду з 200 до 100 осіб. Також Рада розпустила чинний склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) і скоротила кількість її членів з 16 до 12.
- На початку листопада 2019 року Зеленський підписав закон про судову реформу, а вже в березні Конституційний суд визнав незаконними низку положень судової реформи, ініційованої президентом.
- У червні Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт про зміни до законів щодо судової системи. Венеціанська комісія в жовтні оцінила документ в основному позитивно, але запропонувала дуже багато змін. У Раді обіцяли прислухатися.
- 5 листопада Комітет ВР рекомендував парламенту ухвалити президентський законопроєкт у першому читанні, а до другого читання врахувати рекомендації Венеціанської комісії.