У 2020 році у світі під час виконання професійних обовʼязків загинули 50 журналістів, 387 перебувають у вʼязниці.
Про це йдеться у щорічному звіті організації «Репортери без кордонів».
Дедалі більше журналістів убивають у країнах, які вважаються мирними. Зокрема, у Мексиці вбили 8 журналістів, в Індії — 4, на Філіппінах — 3, у Гондурасі — 3. Так, у 2016 році 58% журналістів вбили у зонах бойових дій, а зараз тільки 32% загиблих припадає на країни, де йде війна (Сирія або Ємен).
Загалом найбільш небезпечними для роботи журналістів залишаються Мексика, Індія, Ірак, Афганістан і Пакистан. Особлива небезпека чатує на тих розслідувачів, які займаються темами наркокартелів та їхніми звʼязками з політиками.
З усіх журналістів, убитих цього року, 84% були вбиті навмисно, деякі особливо жорстоко. Наприклад, у Мексиці репортера щоденної газети El Mundo знайшли обезголовленим, а редактора місцевого новинного сайту Punto x Punto Noticias розрубали на шматки. В Індії репортера газети Rashtriya Swaroop спочатку облили антисептиком на спиртовій основі, а потім живцем спалили у власному будинку. Тривалий час він писав про корупцію місцевого чиновника. Іншого індійського журналіста зарубали за допомогою мачете.
В Ірані головним катом виступала держава. Там вперше за 30 років стратили журналіста Рухоллу Зама через його роботу. Його засудили за розпалювання насильства під час антиурядових протестів 2017 року.
Читайте також:
Генсек організації Крістоф Делуар зазначив, що журналісти дедалі частіше стають мішенню, коли досліджують або висвітлюють делікатні теми. Як і в минулому, найнебезпечніші історії — це розслідування корупції, нецільового використання державних коштів (у 2020 році через це вбили 10 журналістів) і діяльності організованої злочинності (четверо вбитих). Сімох журналістів вбили при висвітленні акцій протесту в Іраку, Нігерії та Колумбії.
Наразі 387 журналістів перебувають в увʼязненні через свою роботу. Майже стільки же було торік — 389. Це означає, що кількість затриманих журналістів у всьому світі, як і раніше, перебуває на історично високому рівні.
Читайте також:
- 2018 рік став найбільш масштабним у контексті насильства та жорстокого ставлення до журналістів і працівників преси. З 1 січня до 1 грудня було вбито 80 журналістів у всьому світі, ще 348 перебувають в тюрмах, 60 у заручниках. Один з них — українець Станіслав Асєєв, якого в «ДНР» звинуватили у шпигунстві. У 2019 році бойовики звільнили його з полону.