Україна втратила позиції у пріоритетності країн та не входить до списку тих, хто першими отримують вакцину. Про це заявив Володимир Зеленський в інтервʼю The New York Times, що переклав Офіс президента.
«Ми не входимо до списку країн, які першими отримують вакцину. Я не знаю, скільки десятиліть втрачено за час незалежності… Тому тут ми повинні бути, скажімо так, акробатами в політиці, щоб примудритися якимось чином потрапити в пріоритет країн — повинні бути дуже гнучкими, дипломатичними», — сказав він.
За словами Зеленського, США та Велика Британія могли б вплинути на пріоритетність України в отриманні вакцин від надійного розробника — і це не має бути російська вакцина «Спутник V». Ця розробка не пройшла всіх випробувань, а наразі її просувають проросійські канали в Україні.
«Звичайно, пояснити українському суспільству, чому якщо Америка та Європа не дають тобі вакцину, ти не повинен брати її у Росії, — будь-якій людині, яка помирає, пояснити це неможливо. Інша річ, що ми не повинні допускати того, щоб Україна брала російську вакцину, яка не пройшла всі випробування», — зазначив президент.
Зеленський вважає, що Україна має отримати вакцину з підтвердженим результатом від виробників Moderna, Pfizer і AstraZeneca.
- Поширення вакцин вкрай нерівномірне — багатші країни бронюють значно більше доз, ніж потрібно, в той час як біднішим — в тому числі й Україні — може в найближчий час не вистачити.
- Міністерство охорони здоровʼя планує розпочати вакцинацію українців від коронавірусу вже в лютому. За їхніми підрахунками, в Україні першочергової вакцинації потребують приблизно 21 млн громадян. Для цього необхідно 15,1 млрд грн, але в бюджеті 2021 року закладено лише 2,6 млрд грн. Також у план вакцинації внесли жителів окупованого Донбасу.
- Україна веде переговори про вакцину з компаніями Pfizer і Moderna. Також Україна просить США надати вакцину «в режимі тестування».
- За даними міністра Максима Степанова, COVAX офіційно схвалив запит України на отримання вакцини від COVID-19. Поставку очікують у кінці першого — на початку другого кварталу 2021 року.
- Степанов переконаний, що коронавірус в Україні піде на спад вже в квітні — завдяки колективному імунітету, що утвориться внаслідок вакцинації, та природному імунітету в тих, хто перехворів.