Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія готова відмовитися від розгортання ракет 9М729 в Європі за умови, що країни НАТО підуть на аналогічні кроки. Про це йдеться в його заяві, яку оприлюднила пресслужба Кремля.
Путін пропонує допустити інспекції НАТО на військові обʼєкти в Калінінградській області, де розміщені ракети 9М729, але взамін хоче, щоб російських фахівців допустили на бази з американськими пусковими установками Мк-41 комплексів Aegis Ashore.
Президент Росії знову назвав вихід США з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (ДРСМД) «серйозною помилкою, яка посилює ризики розвʼязання гонки ракетних озброєнь і загрози для загальноєвропейської безпеки».
Російські ракети 9М729 порушували положення ДРСМД. У 2019 році США вийшли з договору, звинувативши Росію в таємному створенні ракети 9М729 на базі 9M728, яка підпадала під дію ДРСМД.
Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (ДРСМД)
Договір між СРСР і США був підписаний Михайлом Горбачовим і Рональдом Рейганом 8 грудня 1987 року під час радянсько-американської зустрічі на вищому рівні у Вашингтоні і набув чинності 1 червня 1988 року.
Договір уперше в історії дозволив ліквідувати цілий клас озброєнь: сторони зобовʼязалися знищити всі комплекси балістичних і крилатих ракет наземного базування середньої (1 тис. — 5,5 тис. км) і малої (від 500 км до 1 тис. км) дальності, а також не виробляти, не випробовувати і не розгортати такі ракети в майбутньому.
Відповідно до договору, сторони протягом трьох років повинні були знищити всі пускові установки і ракети наземного базування з радіусом дії від 500 км до 5,5 тис. км як на європейській, так і на азійській території СРСР. Договір передбачав процедури перевірки інспекторами, які мали стежити за знищенням ракет протилежної сторони.
До червня 1991 року договір був виконаний: СРСР знищив 1 846 ракетних комплексів, США — 846.
Після кількох взаємних звинувачень у порушенні ДРСМД в лютому 2019 року сторони заявили про призупинення дотримання своїх зобовʼязань за договором.
- НАТО і Росія не змогли розвʼязати спір з приводу нової російської ракети, яка, на думку західних союзників, є загрозою для Європи. Зокрема, США закликали Росію відмовитися від пускових установок 9M729, які виробляє російське ОКБ «Новатор», і ракетних систем, або ж скоротити радіус їхньої дії.
- 1 лютого 2019 року держсекретар Майкл Помпео оголосив, що США виходять з Договору про ракети середньої і малої дальності (ДРСМД) з Росією. Після цього президент Володимир Путін заявив, що Росія теж виходить з Договору.