Bellingcat: Американські релігійні консерватори фінансують боротьбу проти прав ЛГБТ-людей в Україні

Автор:
Дмитро Мирончук
Дата:
Bellingcat: Американські релігійні консерватори фінансують боротьбу проти прав ЛГБТ-людей в Україні

CBN Emmanuil / Facebook

В Україні з 2014 року діє розгалужена мережа консервативних релігійних організацій, яка займається організацією анти-ЛГБТ заходів, протистоїть антидискримінаційним змінам до законодавства і навіть домоглася відкликання посла США Марі Йованович. Центром цієї боротьби виявилось відділення американської телемережі Christian Broadcasting Network на чолі зі Стівом Вебером.

Про це йдеться в новому розслідуванні Bellingcat.

«Після Євромайдану у 2014 році американські консерватори включилися в запеклі дебати країни щодо антидискримінаційних законів. CBN Ukraine посприяли створенню парасолькової організації, яка об’єднувала провідних українських анти-ЛГБТ діячів, організовувала загальнонаціональні кампанії щодо заборони ЛГБТ-заходів і з усіх сил боролася з правовим захистом ЛГБТ-людей», — йдеться в розслідуванні.

CBN вважається найбільшою медіаімперією серед усіх євангелістських ЗМІ, яка, за даними її власного сайту, «готує народи світу до пришестя Ісуса Христа». Ця мережа просуває анти-ЛГБТ настрої. Торік її статки сягнули $243 млн — мережа працює 67 мовами у 149 країнах.

В Україні CBN віщає через «Асоціацію милосердя «Еммануїл», в якій з 2015 року працюють 150 людей. За даними її колишнього керівника Стіва Вебера, який пішов з посади на початку 2020 року, 90% фінансування забезпечується зі США.

Того ж року мережа розпочала в Києві конкурс рефератів серед школярів на тему «Навіщо Україні потрібна нова Конституція», який підтримав мер Віталій Кличко.

На сайті офіційного ініціатора конкурсу — Американської мережі пасторів — метою заходу було зазначено «допомогти школярам зрозуміти біблійні принципи, що лежать в основі Конституції США». Тоді ж пов’язані із CBN діячі виступали на обговореннях конституційної реформи в Україні із закликами не допустити можливості одностатевих шлюбів.

Разом з іншими українськими релігійними групами CBN організувала громадську спілку «Альянс «Україна за сім’ю», що вимагала «заборонити ЛГБТ-пропаганду». Одним з її лідерів став депутат попереднього скликання Ради від «Народного фронту» Павло Унгурян.

Також завдяки мережі в Україну запрошували американських поборників «конверсійної терапії» — парамедичної практики штучної зміни сексуальної орієнтації з гомосексуальної на гетеросексуальну.

Починаючи з 2018 року CBN за допомогою впливових однодумців працювала на відкликання посла США в Україні Марі Йованович, оскільки та брала участь у ЛГБТ-марші в Києві. Йованович звільнили у 2019 році.

Також діячі цієї мережі поширювали пропаганду проти західної культури та застерігали від повторення «американського досвіду», маючи на увазі легалізацію одностатевих шлюбів у США.

У 2019 році «Альянс» зібрав «Національний сімейний форум», на якому виступив президент Петро Порошенко, а також низка інших політиків і релігійних лідерів.

«Форум» вимагав відмовитися від ратифікації Стамбульської конвенції, яка захищає жінок і дітей від домашнього насильства, та видалити поняття «гендер» і «сексуальна орієнтація» із законодавства, офіційних документів та освітніх програм.

У 2019 році «Альянс» співпрацював із протестантською організацією «Собор», якою керував пастор Олександр Турчинов — на той час голова Ради нацбезпеки і оборони, а нині один з лідерів партії попереднього президента «Європейська солідарність». Турчинов мав схожі ідеї про «рішучу протидію навʼязуванню українському суспільству гендерної та ЛГБТ-ідеології».

У США діячі «Альянсу» зустрічалися з оточенням президента Дональда Трампа, з віцепрезидентом Майклом Пенсом та іншими впливовими діячами.

Bellingcat припускає, що результатом роботи мережі стало цьогорічне відхилення Верховною Радою законопроєкта про посилення відповідальності за злочини на ґрунті ненависті до сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.

  • 6 жовтня будівля ТРЦ Gulliver у центрі Києва засвітилася кольорами ЛГБТ-прапора у зв’язку з Прайд-місяцем 2020. Райдужний прапор мали транслювати щодня з 5 по 11 жовтня з 18:30 до 22:00. Мета акції — привернути увагу до теми прийняття і видимості ЛГБТ-людей. Уже 9 жовтня, після протестів праворадикальних угруповань, керівництво ТРЦ відмовилося від показу прапора.
  • В Одесі намагалися провести ЛГБТ-захід «Марш рівності», однак виникли сутички із представниками організації «Традиція і порядок», які хотіли зірвати захід.