Інтернет у Білорусі заблокували в день виборів 9 серпня, проте «президент» Олександр Лукашенко заявляв, що це не ініціатива держави, а закордонний вплив. Інтернет почали відновлювати через три доби, і за час без звʼязку економіка країни зазнала багатомільйонних збитків.
За підрахунками неурядової організації NetBlocks, яка контролює кібербезпеку та управління інтернетом, відключення коштувало Білорусі близько $50 млн щодня.
За допомогою інструменту NetBlocks, на основі даних Світового банку, Міжнародного союзу електрозв’язку, статистичної організації Європейської Комісії, Бюро перепису населення США та методологією Брукінгського інституту передових технологій, можна розрахувати збитки за певну кількість днів.
Таким чином, три дні без інтернету завдали Білорусі $169,2 млн збитків для економіки, багато сфер якої залежить від безперебійного звʼязку.
Як повідомляє Forbes, білоруське законодавство встановлює контроль держави над точками, в яких інтернет «перетинає кордони». Цими виходами розпоряджаються дві державні компанії — «Белтелеком» і Національний центр обміну трафіком.
Таким чином у Білорусі можливість відключати країну від інтернету мають всього дві компанії, підконтрольні уряду. У цій країні так вчинити легше, ніж в Україні чи Росії, оскільки діяльність провайдерів, яких всього кілька десятків, жорстко регулюється.
За даними експертів, до яких звернулись Forbes, у Білорусі свідомо відключили протокол https, який широко використовується для шифрування трафіку. Зокрема, 9 серпня виявилось, що всі канали зв’язку країни були виведені в один вузол зв’язку, що фільтрував шифрований трафік.
Також зазначається, що відключення нового інтернет-протоколу IPV6 є головною ознакою того, що блокування зв’язку відбулось за наказом уряду Білорусі.
На думку експертів, якби відключення відбулося дійсно через дії сусідів, для цього необхідно було б залучити Росію, Україну та Польщу, що практично малоймовірно. Ситуацію з відключенням зв’язку порівняли з людиною, яка замкнулась у квартирі та просить її визволити.
- Інтернет у Білорусі відключили зранку 9 серпня. Олександр Лукашенко заявив, що відключення відбулось внаслідок атаки «з-за кордону» для підживлення протестних настроїв, і держава до цього не причетна.
- У Білорусі після оголошення попередніх офіційних результатів виборів президента, згідно з якими перемогу вже вшосте здобув Олександр Лукашенко, кілька днів тривають масштабні протести.
- Європейська служба зовнішніх справ оприлюднила першу офіційну спільну позицію Європейського Союзу щодо виборів і викликаних ними протестів у Білорусі. На думку ЄС, вибори не були «ані чесними, ані справедливими».
- За 9 серпня силовики й ОМОН затримали понад 3 тисячі осіб, а за 10 серпня — понад 2 тисячі.
- Напередодні білоруська влада офіційно повідомила про першого загиблого під час протестів. 11 серпня в Мінську поліція цілий день била та затримувала журналістів. Зник головний редактор опозиційного видання.
- За даними МЗС України, під час протестів у Білорусі затримали девʼятьох українських громадян і побили одного українського журналіста.