Президенту Володимиру Зеленському передадуть оновлену концепцію перехідного правосуддя, яка окреслюватиме головні принципи амністії та кримінальної відповідальності за події на окупованих територіях.
Про це в інтерв’ю «Бабелю» розповів представник президента в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич.
За його словами, є дві категорії осіб, які не зможуть уникнути відповідальності:
- Ті, хто вчиняв найтяжчі злочини, — військові, злочини проти людяності.
- Ті, хто сприяли окупаційним адміністраціям або були їхніми топкерівниками.
«Це ті, хто зараз очолює певні угруповання в Криму і на Донбасі або ті, хто раніше вчиняв ці злочини», — пояснює він.
Також передбачена і процедура люстрації для інших категорій осіб. Окремо концепція визначатиме, за яких умов люди, які працювали не на керівних посадах в окупаційних адміністраціях, зможуть уникнути відповідальності.
Кориневич розповів, що у концепції не деталізована відповідальність для різних професій, тому для цього потрібно створити спеціальний каталог, який вказуватиме, люди на яких посадах будуть звільнені від відповідальності.
«Якщо людина не вчиняла тяжких злочинів, була змушена залишитися на цій території і працювала, наприклад, медсестрою, то до жодної відповідальності її притягати не будуть», — пояснює він.
- Робоча група з реінтеграції Донбасу при президентові наприкінці 2019 року закінчувала проєкт «перехідного правосуддя», який покликаний подолати наслідки війни на сході України після повної деокупації Луганської та Донецької областей.
- Проєкт, зокрема, передбачає, створення незалежного органу «з відновлення істини», за прикладом організацій, які працювали в ПАР, Латинській Америці та колишній Югославії.