Мисливці на організатора геноциду в Руанді розповіли, як знайшли його після 26 років переховувань

Автор:
Дмитро Мирончук
Дата:
Мисливці на організатора геноциду в Руанді розповіли, як знайшли його після 26 років переховувань

The Dilly Lama / Wikipedia

Організатора геноцида в Руанді знайшли завдяки відстеженню подорожей його дітей і рахункам в лікарнях. Останні кілька років хворий та немічний Фелісьєн Кабуга, який профінансував вбивство 800 тисяч представників народності тутсі у 1994 році, проживав під самим носом у своїх переслідувачів — за пів години їзди від Ейфелевої вежі в Парижі.

Про це повідомляє Reuters.

Спершу Кабугу мало не схопили у 2003 році, але інформатор, який хотів отримати за здачу підозрюваного $5 млн, обіцяних урядом США, раптово загинув від отруєння чадним газом. Його знайшли мертвим, з поневіченим кислотою обличчям. Родичі інформатора знали, що він контактував зі спецслужбами США і був готовий видати їм Кабугу. Після цього всі сліди руандійця зникли.

Лише через 16 років колишнього чайного і кавового магната з Руанди затримали в містечку Аньєр-сюр-Сен під Парижем, де він проживав разом із двома синами, які за французькими законами не нестимуть відповідальності за переховування родича. Чоловік видавав себе за Антуана Тонга з Демократичної Республіки Конго.

Хворого на деменцію, діабет і гіпертонію 84-річного підозрюваного, який жив без половини кишківника, вдалося відслідкувати тільки під час карантину, коли у слідчих знайшовся час займатися вивченням активності всіх його 11 дітей. Також у розпорядженні правоохоронців були зразки ДНК Кабуги, отримані з німецької лікарні, де він робив операцію на горлі.

На слід Кабуги в лікарні вийшли у 2007 році, одразу після арешту одного з його синів, який теж брав участь у геноциді. Місцеперебування головного підозрюваного знали тільки його діти. У 2019 році, після багатьох років невдалих пошуків, слідчі переключилися на них.

Виявилося, що дочка Кабуги часто подорожувала між Британією та Бельгією та зупинялася в Парижі. Її телефон вивів слідчих до Аньєр-сюр-Сену, де проживали двоє синів підозрюваного. Також його дочка перерахувала близько €10 тисяч до паризької лікарні, де Кабуга лікувався під вигаданим ім’ям.

Слідчі встановили тотожність зразків ДНК із французької та німецької лікарень і таким чином встановили місцеперебування Кабуги.

Після арешту 27 травня підозрюваний заявив у суді, що всі підозри проти нього — брехня.

«Я не вбивав тутсі. Я з ними працював», — стверджує Кабуга.

Що сталося в Руанді?

Згідно з обвинуваченням трибуналу ООН, бізнесмен Кабуга в 1994 році профінансував озброєні загони радикальних представників народності хуту для геноциду народності тутсі.

Геноцид тривав близько 100 днів і підживлювався пропагандою «Вільного радіо і телебачення тисячі пагорбів», яким володів Кабуга. Він також закуповував великі партії мачете та сільськогосподарських інструментів, які використовували як зброю для вбивства.

Загалом радикальні хуту вбили близько 800 тисяч людей, серед яких, окрім тутсі, були й помірні хуту. Край геноциду поклав військовий союз тутсі та помірних хуту, відомий як «Руандійський патріотичний фронт». У 1994 році Кабуга втік з Руанди і переховувався у Німеччині, Бельгії, Кенії та Швейцарії.