Язик людини може відчувати не лише смак, але й запах. Це показало нове дослідження, яке провели вчені з Філадельфії, пише The Guardian.
Раніше вважалося, що язик може розпізнати смак завдяки клітинам зі спеціальними рецепторами. Тепер вчені вважають, що цей орган може так само вдало розпізнавати і запах їжі.
Хакан Озденер із Центру хімічної чутливості Monell поставив під питання факт, що люди сприймають смаки і запахи окремо — за допомогою язика та носа відповідно. Провівши дослідження, він стверджує, що це повʼязані процеси.
Це відкриття може змінити підхід до виробництва їжі, каже вчений. Наприклад, до продуктів можна додавати трохи ароматизаторів і змусити мозок думати, що їжа має більш виражений смак. Так можна, зокрема, зменшити споживання цукру.
- Дослідники та вчені з Медичної школи університету Нью-Йорка розробили алгоритм, який навчив штучний інтелект за голосом людини визначати наявність у неї посттравматичного стресового розладу (ПТСР).
- Учені з Імперського коледжу Лондона виявили в тілі людини втрачену в процесі еволюції кістку під назвою фабелла. Вона розташована в сухожилку за коліном.
- У Сполучених Штатах науковці представили одразу дві нові розробки в лікуванні ВІЛ. Учені Піттсбурзького університету представили інноваційний підхід до імунотерапії, який не переховує ВІЛ від імунної системи, а знаходить і вбиває його.