Туреччина готова прийняти переговори України та Росії стосовно перемирʼя 15 травня.
Про це повідомили в адміністрації президента держави Реджепа Ердогана.
Там уточнили, що перед цим Ердоган поговорив телефоном з президентом Франції Емманюелем Макроном. Вони спілкувалися про двосторонні відносини між країнами, а також про регіональні та глобальні питання.
«У війні між Україною та Росією досягнуто історичної переломної точки, цим шансом слід скористатися. Туреччина готова надати будь-яку підтримку, зокрема прийняти переговори, для досягнення перемир’я та сталого миру», — висловився турецький лідер.
Він наполягає на продовженні співпраці для початку переговорів між Києвом і Москвою про сталий мир і заради відбудови України. Ердоган наголосив, що підхід до цих процесів має бути «делікатним».
В адміністрації додали, що президент Туреччини також поговорив телефоном з Путіним. Реджеп Ердоган задоволений бажанням лідера РФ відновити прямі переговори з Україною, які завершилися у 2022 році. Він вважає, що це відкриває «вікно можливостей» для досягнення миру.
Нова пропозиція щодо 30-денного перемирʼя
10 травня в Києві відбулася зустріч «Коаліції охочих» — на ній були президент Франції Емманюель Макрон, премʼєри Британії та Польщі Кір Стармер і Дональд Туск, а також новий канцлер Німеччини Фрідріх Мерц. Понад 30 лідерів доєдналися до неї онлайн.
За результатами розмови, Володимир Зеленський повідомив, що 12 травня має початися повне припинення вогню з РФ щонайменше на 30 днів. Україна і партнери цього вимагають. За його словами, припинення вогню має бути всеосяжним, тобто в повітрі, на морі та на суші, а моніторинг можливо забезпечити разом зі США.
Axios пише: Україна готова до прямих перемовин з РФ, якщо та погодиться на 30-денне перемирʼя. Це Зеленський та європейські лідери сказали Трампу під час сьогоднішнього дзвінка.
Президент Зеленський наголосив, що в разі, якщо Росія не погодиться на повне і безумовне припинення вогню, проти її енергетичного сектора і банківської системи потрібно вводити жорсткіші санкції. Він також додав, що зараз готують 17-й пакет санкцій ЄС, його погоджують із Британією, Норвегією та США. Це підтвердили й інші присутні іноземні лідери.
Перемовини про припинення вогню
Вашингтон веде переговори з Росією та Україною про завершення війни, але справжнього повного припинення вогню поки що не видно. Київ уже погодився зупинити бойові дії в Чорному морі та не бити по російській енергетиці протягом 30-денного перемирʼя. Москва ж натомість лише пообіцяла не бити по енергетичних обʼєктах і заявила, що виконає угоди щодо Чорного моря тільки після зняття західних санкцій.
Президент США Дональд Трамп погрожував запровадити масштабні санкції проти Росії, зокрема й банківські, і нові мита, допоки не буде припинення вогню і мирної угоди з Україною. Проте так цього і не зробив. Але останніми тижнями риторика США щодо Росії почала посилюватись.
Так, Трамп на питання журналістки про поступки РФ у контексті мирної угоди заявив, що Росія повинна буде віддати всю Україну «Росія повинна буде віддати всю Україну. Бо Росія хоче всю Україну. І якби я не втрутився, вони б зараз продовжували воювати за всю Україну. Росії не потрібен лише той шматок, який вона зараз має, — їй потрібна вся Україна», — сказав президент США.
Віцепрезидент США Джей Ді Венс говорив, що під час мирних переговорів про закінчення війни в Україні Росія вимагає «надто багато».