У Грузії 1 серпня набув чинності так званий закон про іноземних агентів, пишуть «Новини Грузії».
Тепер некомерційні юридичні організацій та медіа, які фінансуються з-за кордону на понад 20%, мають зареєструватися в спеціальному реєстрі. Щороку вони мають подавати декларацію. Якщо ж «іноагенти» не виконуватимуть вимоги закону, їх чекає штраф 25 000 ларі. А потім за кожен місяць прострочення з них стягуватимуть ще по 20 тисяч ларі.
На реєстрацію в організацій є один місяць — до 1 вересня 2024 року. Після цього Міністерство юстиції Грузії почне шукати тих, хто ухилився від закону, — поки що незрозуміло, як це відбуватиметься.
До 1 січня 2025 року організації мають надати Мінʼюсту декларації про доходи за 2023 рік. Після 1 січня — опублікувати дані про джерело і цілі фінансування на 2024 рік.
Закон про «іноагентів» у Грузії
У травні 2024 року парламент Грузії остаточно ухвалив закон про «іноагентів», попри опір опозиції та масові протести із сутичками в столиці. США і Євросоюз засудили рішення парламенту. В ЄС заявили, що ухвалений закон фактично зупиняє інтеграцію Грузії. США ж оголосили про «всебічний перегляд» двостороннього співробітництва з Грузією через придушення демократичних свобод.
6 червня США ввели візові санкції проти причетних до ухвалення закону про «іноагентів» і розгону протестів у Грузії, а в липні відклали військові навчання з країною. Уже в липні Євросоюз призупинив процес інтеграції Грузії.
Напередодні США призупинили допомогу Грузії на $95 мільйонів через цей закон. У Вашингтоні вкотре заявили, що вважають його антидемократичним.