WSJ: Вбивство Євгена Пригожина організував секретар Ради безпеки рф Микола Патрушев

Автор:
Костя Андрейковець
Дата:

За ліквідацію голови «ПВК Вагнера» Євгена Пригожина, ймовірно, відповідальний секретар Ради безпеки росії Микола Патрушев, якого медіа називали одним з головних ідеологів війни проти України.

Про це пише The Wall Street Journal з посиланням на джерела в західних розвідках і колишнього офіцера російської розвідки.

За даними газети, Патрушев ще влітку 2022 року попереджав путіна, що ставка на Пригожина і його найманців у війні з Україною дає тому багато впливу й створює загрозу Кремлю. Президент рф до Патрушева спочатку не прислухався, оскільки «ПВК Вагнера» досягали успіхів на полі бою. Змінилось усе в жовтні 2022 року — Пригожин зателефонував путіну й нібито в грубій формі поскаржився на дефіцит боєприпасів, показавши, що став небезпечним і перестав поважати кремлівську владу.

Після заколоту Пригожина Патрушев «взяв керівництво на себе». Він нібито дзвонив офіцерам, які симпатизують Пригожину, і просив їх переконати голову «ПВК Вагнера» припинити заколот. Також Патрушев шукав посередників для вирішення конфлікту в сусідніх країнах — серед лідерів Білорусі й Казахстану. Олександр Лукашенко відгукнувся, а от Касим-Жомарт Токаєв відмовився. Патрушев хотів, щоб у разі успіху Пригожина на шляху до Москви армія Казахстану прийшла на допомогу за договором про колективну безпеку.

Після закінчення заколоту Патрушев почав розробляти план вбивства Пригожина. За словами джерел в західних спецслужбах, путіну показали ці плани й він не був проти. 23 серпня 2023 року в аеропорту «Шереметьєво» під час перевірки літака Пригожина з номером RA-02795 перед вильотом під його крило заклали бомбу. Вона вибухнула, коли літак був на висоті 8 500 метрів. Десять людей на борту, включаючи Пригожина і співзасновниква «ПВК Вагнера» ​​Дмитра Уткіна, загинули. Кремль офіційно свою причетність заперечує.

  • Під час заколоту Євгенія Пригожина 23—24 червня 2023 року найманці «ПВК Вагнера» захопили штаб Південного військового округу, а інша група бійців рушила до Москви через Воронезьку і Липецьку області. Коли 24 червня Пригожин оголосив про закінчення заколоту, «вагнерівці» були приблизно за 200 кілометрів від столиці рф.
  • Увечері 23 серпня стало відомо, що в Бологовському районі Тверської області розбився літак бізнес-класу, власником якого був Євгеній Пригожин. Голова «ПВК Вагнера» був у списку пасажирів. Влада заявила, що семеро пасажирів і троє членів екіпажу літака загинули. 27 серпня Слідчий комітет рф офіційно підтвердив загибель Пригожина й одного з головних командирів «вагнерівців» Дмитра Уткіна, який теж був на борту.