Росія веде пропаганду проти вакцини AstraZeneca. У хід ідуть фейки про мавп
- Автор:
- Костя Андрейковець
- Дата:
Viktor Berezkin \ TASS via Getty Images
Росія активно веде кампанію з дезінформації проти британської вакцини від коронавірусу, яку розробляють Оксфордський університет і компанія AstraZeneca.
Як повідомляє газета The Times, саме Росія стоїть за більшістю мемів, агіткартинок проти вакцини і закликів у соцмережах. При цьому дезінформація транслюється і на російському федеральному ТВ, зокрема в програмі «Вести недели» з Дмитром Кисельовим.
Пропаганда Росії, як пише газета, спрямована здебільшого на країни, яким РФ хоче продавати свою вакцину «Супутник V». Також дезінформація ретранслюється і на західні країни.
Провідною темою кампанії проти вакцини є той факт, що вона розробляється на основі вірусу шимпанзе. Тему «перетворення людей на мавп» росіяни активно обіграють і виставляють свою вакцину як найуспішнішу розробку, при тому, що хід її досліджень приховується.
Низка британських видань опублікувала скріншоти з соцмереж і меми, які використовуються у пропаганді. Зокрема були показані плакати з «Дядечком Семом» і «мавпячою вакциною», картинки шимпанзе у лабораторному халаті і пародія на фото премʼєр-міністра Бориса Джонсона в образі «снігової людини», яка йде з папкою AstraZeneca.
- Фармацевтична компанія AstraZeneca разом з Оксфордським університетом відновлюють випробування вакцини від коронавируса. 9 вересня вони самі їх призупинили через хворобу одного з добровольців.
- У серпні президент Росії Володимир Путін оголосив про реєстрацію вакцини від коронавірусу «Спутник V», попри занепокоєння щодо її безпечності. Вакцину розробив російський Національний дослідницький центр епідеміології та мікробілогії імені М. Ф. Гамалії. Путін тоді стверджував, що його дочка вже зробила щеплення. Вакцина ще проходить фінальний етап випробувань, а через пів року препарат тестуватимуть на дітях. У вересні вже почали вакцинувати мешканців Москви.
- Учені з кількох країн виявили підозрілі збіги в результатах дослідження російської вакцини від коронавірусу «Спутник V», опублікованих в журналі The Lancet, й у відкритому листі попросили надати оригінальні дані. Керівник дослідження відмовився їм відповідати.
- Низка зарубіжних учених вимагають у розробників вакцини «Спутник V» надати дані про дослідження. Також вони просять журнал The Lancet опублікувати первинні дані (300 сторінок) про вакцину, які не були опубліковані та спровокували скандал у наукових колах. Учені хочуть переконатися в достовірності даних. У Росії відмовляють.
- У кінці серпня Путін домовився із самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком про випробування російської вакцини в Білорусі. Клінічні випробування там почалися на тиждень раніше — 29 вересня. Згодом Венесуела отримала першу партію російської вакцини.