Усвідомлене сновидіння — певний стан між фазою швидкого сну (REM-фаза)
Згідно з дослідженнями, близько 55 відсотків людей за своє життя бачили один або кілька усвідомлених снів, близько 23 відсотків бачать їх один раз на місяць або частіше. Але в минулому році стрес через пандемію і тривалий карантин призвів до справжньої епідемії дивних і дуже реалістичних снів. Багато хто захотів керувати своїми сновидіннями, що підтверджує різкий стрибок запиту «усвідомлене сновидіння» в інтернет-пошуковиках.
Martin Barraud / Getty Images
Техніки управління усвідомленими сновидіннями розробляються ще з 1980-х років. У їхній основі лежать два головні завдання: «упіймати» потрібну фазу сну і усвідомити, що ви бачите сон, але при цьому не прокинутися. Навчання усвідомленим сновидінням — довгий і складний процес, що потребує постійної практики. Однак протягом десятиліть технологічні компанії прагнуть запропонувати керувати сном за допомогою пристроїв. Потрібну фазу сну визначають електроенцефалограмою. А щоб людина усвідомила, що спить, більш поширені девайси використовують візуальні, слухові або тактильні стимули, набагато рідше — подають слабкий електричний розряд у певні ділянки мозку.
Перший такий комерційний прилад ще в середині 1990-х розробив психофізіолог, лідер у галузі вивчення усвідомлених сновидінь Стівен Лаберж. Це маска NovaDreamer, яка автоматично визначала потрібну фазу сну і запускала вбудовані в неї миготливі світлодіоди, щоб викликати усвідомленість. У 2004 році прилад зняли з виробництва.
Відтоді зʼявилося багато пристроїв, які працюють за схожим принципом. Один з найдешевших — маска для усвідомлених сновидінь Remee
Популярність Remee різко зросла саме в минулому році. На початку 2020-го її рекламував один з популярних TikTok-блогерів Нейт Тернер. Своїх 845 тисяч підписників він обіцяв «навчити контролювати сновидіння». Наприкінці року Тернер визнав, що прилад не виправдав очікувань.
sleepwithremee
Ден Райт, 42-річний художник-графік з Бристоля, під час карантину від нудьги захопився техніками усвідомлених сновидінь і навіть записався на онлайн-курси. Але спочатку він вирішив піти простим шляхом і купив пристрій, схожий за принципом дії на маску Remee. Він розповів Wired, що користувався ним протягом місяця, але це не дало жодних результатів, крім порушення сну.
Онейролог
Популярність подібних пристроїв Лав пояснює «сумішшю жадібності виробників і наївності й невігластва покупців». Він попереджає, що тривалі експерименти з подібними пристроями можуть завдати шкоди фізичному та психічному здоровʼю. А такий невдалий досвід може взагалі відлякати людей від усвідомлених сновидінь.
Robert Daly / Getty Images
Але зʼявляються і нові розробки. Адам Горовіц, дослідник з Массачусетського технологічного інституту, повністю націлений на іншу фазу — гіпнагогію. Це проміжний стан між неспанням і сном, який триває перші пʼять хвилин засинання. У цьому стані можливі слухові, зорові, тактильні та логічні галюцинації, а також сонний параліч
Наразі учені визнають лише один з наявних на ринку приладів — пристрій ZMax від Hypnodyne. Це повʼязка на голову, яка зчитує активність мозкових хвиль, щоб визначити потрібну фазу сну, і подає світлові, вібротактильні і слухові сигнали, які допомагають «прокинутися уві сні». Коштує такий пристрій близько тисячі доларів, тому купують його переважно інститути, які займаються дослідженнями сновидінь. Учені говорять, що ZMax допомагає досягти усвідомленого сновидіння з імовірністю приблизно у 55 відсотків.
hypnodynecorp.com
В останні роки наука про сон розвивається дуже стрімко завдяки досягненням у сфері штучного інтелекту, еволюції компʼютерних інтерфейсів і портативних технологій для відстеження активності мозку. Тому вчені прогнозують, що бюджетний пристрій, який майже зі стовідсотковою гарантією керуватиме усвідомленими сновидіннями, може зʼявитися в найближчі пʼять-десять років.