1
Медичний канабіс, за великим рахунком, не потрібен: всюди, де його застосовують, можна використати інші препарати.
Це не так. Найбільш повно лікувальні ефекти канабісу описали співробітники підрозділу медицини і здоровʼя Національної академій наук США. Їхнє дослідження 2017 року вказує, що препарати з канабісу та канабіноїдів прописують у тих випадках, коли пацієнтам не допомагають інші препарати.
2
Медичний канабіс пропонують використовувати при посттравматичних розладах, депресії, розладах сну, при догляді за раковими пацієнтами в термінальній стадії. Насправді надійних свідчень, що вони допомагають у цих випадках — немає.
Це правда. Надійних (статистично значущих) свідоцтв, що канабіс допомагає в цих випадках краще, ніж плацебо, справді немає. Їх немає, тому що медики не проводили повноцінні клінічні випробування — на великих групах пацієнтів із контрольною групою. Є тільки свідчення окремих пацієнтів про те, що канабіс їм допоміг. Наприклад, існує тільки девʼять досліджень ракових пацієнтів із загальним числом учасників 1 561 людина — це занадто мала вибірка.
Насправді це аргумент на користь легалізації медичного канабісу: проводити повноцінні клінічні випробування, доки він заборонений, вкрай складно. Твердження про те, що медикам потрібні великі, якісні дослідження канабісу, можна зустріти у всіх оглядах літератури на цю тему.
У будь-якому разі, надійно досліджений головний (на сьогоднішній день) лікувальний ефект медичного канабісу — він полегшує хронічні болі, не повʼязані з раковими захворюваннями, зокрема нейропатичні болі — при розсіяному склерозі, ревматоїдному артриті, фіброміалгії. Деякі країни, наприклад Австралія, випустили інструкції для лікарів, як слід застосовувати медичний канабіс у таких випадках.
3
Якщо легалізувати медичний канабіс — це буде хибний сигнал підліткам про те, що канабіс абсолютно безпечний. Тому зросте вживання «звичайного» канабісу в рекреаційних цілях (для задоволення).
Це не так. Канабіс легалізований у багатьох штатах США і в деяких європейських країнах, а тому різні організації провели кілька сотень досліджень: вони вивчали, чи будуть підлітки і молоді люди вживати більше «звичайного» канабісу, якщо легалізувати медичний. Помітної різниці вони не виявили. Ось свіжий огляд таких досліджень.
Легалізація може дати невеликий ефект — але тільки якщо легалізувати саме «звичайний» канабіс, а не лише медичний. У цьому випадку, як показують дослідження, вживання зросте на 3 відсотки.
4
Якщо легалізувати медичний канабіс, то пацієнти будуть переходити з нього на більш важкі препарати і зросте кількість смертей від передозувань опіоїдами. Цей ефект уже спостерігається у США.
Як мінімум два дослідження показують, що такий ефект справді існує. У 27 американських штатах, де канабіс легалізований для медичних цілей (або для особистого вживання), кількість «опіоїдних смертей» зростає випереджальними темпами в порівнянні з тими штатами, де канабіс не легалізували.
На ці дослідження посилається, приміром, заступник голови МВС Олександр Гогілашвілі: «Провели дослідження після легалізації і дійшли висновку, що це було помилкою. Причина — збільшилася [кількість загиблих від] опіоїдних наркотиків».
Проте дослідження не свідчать, що легалізація медичного канабісу «була помилкою». Крім того дослідження описує передозування від препаратів, які неможливо дістати в Україні без рецепта — наприклад, кодеїну і фентанілу.
Американські медики ще мають зʼясувати, який саме механізм повʼязує «опіоїдні смерті» і легалізацію канабісу в США. Можливо, справа не в тому, що пацієнти переходять з медичного канабісу на опіоїди, а в тому, що діє невідомий фактор (наприклад, різниця в кількості тюремних увʼязнених з опіоїдною залежністю в різних штатах).