Главу НБУ вже звільнили, це точно?
Ні, його не можна звільнити просто так. Яків Смолій написав заяву, її має прийняти президент Володимир Зеленський. Потім заяву розглядає профільний комітет з фінансів. Якщо він погоджується з аргументами, Верховна Рада повинна проголосувати за звільнення, для цього потрібно 226 голосів за. Зараз є заява голови НБУ, проєкт постанови про відставку, яку вніс у Раду Зеленський, і рішення комітету.
Якщо главу НБУ звільнять, долар буде по 40?
Ні, не буде, принаймні поки.
Щоб курс валюти у країні виріс у кілька разів — НБУ спочатку повинен «надрукувати»
Щоб зрозуміти, чи буде НБУ емітувати гривню, варто дочекатися, поки у НБУ зʼявиться новий голова, і дізнатися, яку політику він буде проводити. Варто врахувати, що голова НБУ не управляє банком одноосібно — ключові рішення ухвалює Правління НБУ. Зараз воно складається з людей, які не є прихильниками безконтрольної емісії.
В Україні зараз діє плаваючий валютний курс. Це означає, що ціну валюти формує ринок, який реагує на різні події. Сьогодні інвестори і клієнти занервували, тому виріс попит на валюту — як на міжбанківському валютному ринку, так і на готівковому (в обмінниках). За день долар подорожчав на 30 копійок, тобто менше ніж на один відсоток. Щоб коливання не були надто різкими, Нацбанк виходить на міжбанківський ринок і продає валюту з резервів. Зараз у резерві понад 25 мільярдів доларів
То що, бігти купувати долари? Чи краще євро?
Найкраще зберігати заощадження у різних валютах, наприклад, у гривні, доларі та євро. Тоді при коливаннях на валютному ринку ви убезпечите себе.
Робота НБУ цілком залежить від його голови?
Ні. Нацбанком керує Правління, до якого входять шість людей — голова НБУ та пʼять його заступників з різних напрямів. Крім того, є Рада НБУ, до неї входять 9 осіб — чотирьох призначає президент, чотирьох — Верховна Рада, а також голова НБУ.
Тридцятого червня Рада не захотіла продовжити контракт заступника голови НБУ Олега Чурія. Питання навіть не внесли до порядку денного. Імовірно, це була одна з причин, чому Яків Смолій подав у відставку.
Рада НБУ виступає проти голови НБУ? У них конфлікт?
Поки це все на рівні чуток, домислів і повідомлень анонімних джерел. Не факт, що хтось з кимось сварився. Смолій заявив про тиск з боку «окремих членів ради»: «Безпідставна відмова винести дану кандидатуру [заступника голови НБУ Чурія, у якого 7-річний термін роботи спливає 10 липня] на голосування може вказувати на політичну вмотивованість окремих членів Ради НБУ, які не підтримали цю пропозицію». Це означає, що у Смолія могли бути напружені стосунки тільки з деякими членами Ради.
Усі знову звинувачують Коломойського. До чого тут він?
У травні цього року ВР ухвалила закон про банки № 2571-д. Цей закон забороняє повертати банки колишнім власникам. Він також максимально ускладнює виплату компенсацій колишнім власникам банків, навіть якщо суд вирішить, що держава несправедливо націоналізувала або вивела з ринку якийсь банк. Насамперед законопроєкт стосувався ПриватБанку й одного з його ексвласників — Ігоря Коломойського. Тому його і назвали «антиколомойський закон». Розглядали закон болісно — спочатку до проєкту внесли 16 тисяч поправок, але після вимог МВФ депутати все ж змогли проголосувати. Навіть коли закон вже ухвалили, деякі депутати не полишають спроб змінити або скасувати його. Наприклад, 12 червня 64 депутати вирішили оскаржити закон у Конституційному суді. Тож, яким чином Коломойський повʼязаний зі Смолієм? Близький до Коломойського
Припустимо, МВФ перестане давати гроші. Чим це погано? У серіалі «Слуга народу» так і було.
МВФ не співпрацює з конкретними людьми, а дивиться, чи виконує країна домовленості, які підписує, щоб отримати кредит. Наприклад, уряд зобовʼязався зберегти незалежність Національного банку. МВФ не буде розривати відносини з Україною через відставку Смолія, а ось через політичний тиск на НБУ — може. У Міжнародному валютному фонді заявили, що наступник Якова Смолія має зберегти незалежність НБУ.
Без грошей МВФ Україна не зможе розрахуватися зі старими боргами
А там ще про якісь євробонди говорили...
Щоб позичати гроші та фінансувати дефіцит бюджету (держава витрачає більше грошей, ніж заробляє), Україна випускає цінні папери та продає їх усередині країни і на міжнародному ринку. Другого липня мав відбутися випуск чергових таких паперів. Мінфін хотів випустити 12-річні єврооблігації на 1,75 мільярда доларів, але не випустив. «Ситуацію на ринку коментувати рано. Поки відставка вплинула на ринок. Ці гроші гарантували б нам безпроблемне завершення року», — сказав сьогодні міністр фінансів.
І що тепер робити?
Поки нічого. Якщо відставку Смолія приймуть і проголосують, для НБУ повинні обрати нового голову. ЗМІ пишуть про кількох кандидатів, але поки тільки з посиланням на свої джерела. «Бабелю» не вдалося ані підтвердити, ані спростувати ці можливі призначення. Поки призначать виконуючого обовʼязки, це має бути хтось із заступників Смолія.